| compcris00 a întrebat:

Problema cu svchost.exe, ocupa 90-95 % deja de vreo luna pe win 7, FUNDDDDDDDDDDDDDDDDDDDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAA!

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Înstalezi Avast Free Antivirus, dai scanare totală, ştergi toţi viruşii găsiţi.

Baftă wave

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Am avira.

| RaduTN a răspuns (pentru compcris00):

Dezinstalează Avira, instalează Avast şi dă-i scanare totala.Ce e aşa greu?

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Nu pur simplu am inteles ca trebuie sa am un antivirus, dar ce avast e mai bun?

| RaduTN a răspuns (pentru compcris00):

Avast Free 2014.
Gratis şi bun!

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Mai in scurt cu avira nu a gasit nimic,da cu acesta, mi-a gasit patr uvirusi, si doi anume in svchost.exe, mersi de avast, dar acum astept sa-i stearga de vreo 10 minute, daca problema dipare iti d-au funda.

| RaduTN a răspuns (pentru compcris00):

Ai reuşit?!

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Deodata doar trei virusi i-a pus, apoi am reusit sa-l pun si pe svchsot.exe, dar intelegi care-i problema e ltot 100 % maninca,cu toate ca se afla in mapa cu carantina, eu nu stiu ce-i de facut, daca nu ma crezi, spune cum sa-ti arat poze, sau da alte solutii.

| RaduTN a răspuns (pentru compcris00):

Vezi că la Avast mai sunt câteva tipuri de scanări.Este un tip care îţi scanează sistemu dupa restartare şi acolo o să-ţi găsească viruşi mulţi.Şi ca să-i ştergi o să te pună să alegi ce vrei să faci virusului, alegi Delete(nu delete all).

Baftă wave

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Mersi mult,pentru tot,deci dupa ce am pus eu cei trebuie itipuri de virusi in karantina,svchsot.exe l-am pus eu cam cu greu ca el nu prea vroia. Apoi ma gindeam stii sa-i fac un restart,iar dupa asta,ALE LUIA tot normal,mersi omule ca mi-ai dat ideea cu avastul,avira eu care-l socoteam cineva,acum nu o sa ma intorc mult la el,ori nicioadata, meriti o funda, eu deja voiam sa restez windowsul, sa chem pe cineva, etc.

| RaduTN a răspuns (pentru compcris00):

Cu plăcere. Dacă mai ai probleme cu calculatorul îmi dai un mesaj pe TPU şi te ajut.

Baftă in continuare şi mare grijă ce descarci de pe net că ai văzut care sunt consecinţele. wave wave wave

| compcris00 explică (pentru RaduTN):

Foarte corect!

20 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Ar trebui sa vezi cu task manager ce procese tin de acel svchost si daca sunt procese inutile sa le opresti.
Sau, sa folosesti Rkill si TDSKill sa blochezi eventualele rootkit-uri daca au reusit sa se instaleze in windows.

| einsteinchen a răspuns:

Ce sistem ai: procesor, RAM? Schimba Windows-ul!
Este cunoscut faptul ca Win7 manaca resurse foarte multe.

| compcris00 explică (pentru einsteinchen):

Am win 7 de un an, dar probleam cu svchostul e de o luna, 4 gb ram, 3ghz, dual core.SOLUTII?

| einsteinchen a răspuns (pentru compcris00):

Windows 8, zboara!

| compcris00 explică (pentru einsteinchen):

Adica? Eu vreau solutii, nu alt windows.

| einsteinchen a răspuns (pentru compcris00):

Svchost.exe este un proces generic care a fost introdus cand s-au schimbat serviciile interne ale Windows-ului de la exe (executabile) la dll (dynamic link library). Aceste dll-uri sunt incarcate si rulate de un executabil: svchost. Pentru fiecare dll incarcat exista un svchost care ruleaza. Nu poti sti care provoaca incarcarea la maxim a procesorului iar daca inchizi unul dintre ele poti defecta Windows-ul.

SOLUTIA: reinstaleaza Windows 7. E posibil sa ai un virus sau alt software care incarca Windows-ul.

| compcris00 explică (pentru einsteinchen):

Da vreun program nu stii?

| Mihai929 a răspuns:

Nu prea ai ce solutii, re-instaleaza Win.