| gmbod1 a întrebat:

Sall
am cumparat un telefon nou din Italia din magazin dar am observat sa azi dimineata o casca nu se aude decat daca o misc.nu sunt casti obisnuite pot sa si vorbesc la ele.ce sa fac? am garantie la telefon pot sa cer alta pereche? sau sa imi cumpar alta pereche de casti? nu stiu cum sa le repar ceva idei?

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Daca e in garantie, trebuie sa te asiguri ca acele casti nu au suferit daune fizice din cauza ta. Daca nu mai functioneaza, si tu esti sigur ca nu le-ai facut nimic, poti trimite un mail la firma producatoare.Iti spun toate astea caci mi s-a intamplat mie cu un telefon la care fiul meu a avut bunavointa sa traga de casti si a stricat placa de sunet de la tel.L-am dus la reparat caci era in garantie si dupa o luna mi l-au trimis impreuna cu o foaie in care scria ca produsul nu poate beneficia de garantie deoarece telefonul a suferit daune fizice din partea proprietarului. Oricum, succes!

| gmbod1 explică (pentru MskDesign):

Pai din cate stiu eu nu le-am mancat si nah nu imi schimba telefonul castile ......nu cred ca is asa mare valoare.

| Mihaela1964 a răspuns:

Poti trimite un email firmei care le-a fabricat prin care ceri sa ti le schimbe. Italia e tara europeana si marfurile cuparate de acolo se supun acelorasi legi ca si-n Romania privind returnarea produselor cu defect, in garantie.

| awspam a răspuns:

Legea spune ca in 10 zile lucratoare parca sa dea raspunsul si daca nu sa iti dea altele noi, 10 sau 5 zile lucratoare numai stiu exact, daca nu se poate repara primesti altele noi