| Alecs24 a întrebat:

Sall TPU
Am si eu un pc cu placa de baza MSI MS-7519, Procesor Pentium(R) Dual Core CPU E6300 2,80GHZ,2GB RAM
Dar problema mea este c acest procesor este de 2, 80ghz dar mie imi arata 2, 80ghz (2CPU) ~1, 11ghz...
Dece nu imi citeste tot procesorul? si in bios tot 2, 1 imi arata c este folosit procesorul.Cum il fac s imi citeasca tot procesorul adica 2, 80ghz
Dau funda plisssbig grin
MULTUMESC ANTICIPAT!

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cine iti arata 1.11 ghz?

| Alecs24 explică (pentru sltlp):

Dxdiag

| sltlp a răspuns (pentru Alecs24):

Ai umblat prin msconfig? http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html ia vezi, asta ce zice?

| Jipa95 a răspuns:

Ciudat. Ce sistem de operare folosesti?

| Alecs24 explică (pentru Jipa95):

Windows 7 32 bit

| Admunssen a răspuns:

Of Doamne! Daca ai un singur nucleu de 2, 8, viteza este de 2, 8. Daca ai doua nuclee in procesor si pe el scrie 2, 8, atunci in BIOS, Task manager, cPUZ si cate mai vreti voi, tot 2, 8 o sa vedeti. Viteza unui procesor NU SE multiplica cu numarul nucleelor! Tuacolo, ai doua nuclee de 2. 8GHz. Adica integ procesorul tau are 2, 8GHz.

| Cataaaalin a răspuns:

Buna alecs. Daca ai dual core inseamna ca ai 2 doua nuclee iar calculatorul/biosul citeste informatille de la un nucleu dar tu ai de fapt doua dar e programat sa citeasca doar unu
l. Sper ca te-am ajutat.