| MysteryMen a întrebat:

am un laptop Acer aspire 5733 mi l-am luat nou si cu programul Speed Fan arata temp procesorului cam 40-45 *C normal cum messenger si 2 pagini web...iar cand ma joc de exemplu Assassin's Creed 2 ajunge 65*C maxim 72*c dupa mult timp de jjoaca...Acum intrebarea mea ar drepui sa ii iau un core pad sau nu.mie mi se pare putin cam mult.

4 răspunsuri:
| MariusMorse a răspuns:

Cand ajunge la temperaturi de 72*C este normal dupa mult timp de joaca (insa nu este OK pentru CPU in sine). Incearca sa il cureti de praf sau ia un cooler pentru o mai buna aerisire a laptop'ului. Crescat aerisire sporesti "sanatate" (longevitatea) procesorului si de'asemenea ii maresti functionare (puterea de calcul, procesare, puterea, cum vrei tu sa'i zici big grin).
Sincer nu vad legatura dintre CorePad si temperatura CPU'lui thinking

| MysteryMen explică (pentru MariusMorse):

Pai un corepad adica voiam sa spun un ventilator care sa il pun sub laptop...nu stiu sigur cum sa numeste...de praf nu e problema ca laptopul nou nout

| MariusMorse a răspuns (pentru MysteryMen):

Daca se poate s-a pui un cooler in el (adica in laptop) ar fi foarte bine, ai nevoie de aerisire. Pe cand daca pui un ventilator sub laptop iti va raci doar "fundul" si nimic mai mult, problema este inauntru. Este ca si cum pui un aer conditionat sub podea (adica pe avanul vecinului de sub tine) si vrei s-a ai racorare in casa...
Ma rog, ideea este ca nu vad nici o rezolvare a problemei cu ce te'ai gandit tu... sad

| DJMikeGMC a răspuns (pentru MariusMorse):

Si eu am d ala si se incalzeste tot cand e procesorul cald astfel daca ii racesc fundul se raceste tot. laptopul se tine pe masa pentru cel care a inceput acest topic