| Chrysstian a întrebat:

Isi merita bani un Apple Imac? Sau un laptop gen: Samsung Ativ Book 9 Plus/Acer Aspire S7?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu acel laptop.Si trebuie sa te mai uiti si la citi bani costa. Daca dai ceva bani atunci ar trebuie sa aiba specificatii care sa te asigure pe cel putini citiva ani buni, deci sa nu mai fie nevoie sa zici stai ca uite a iesit ceva mai bun si eu am ceva slab rau.Samsung a venit acum tare din urma in domeniul asta si au scos ceva laptopuri foarte bune.Ei sint pe piata de abia de 2-3 ani daca nu mai putin in domeniul asta al calculatoarelor si mai ales la laptopuri dar in acest scurt timp deja sint pe undeva pe locu 2 sau 3 in top.Acer este un laptop care arata destul de bine dar stii cum se spune nu tot ce arata bine este si bun.Deci Acer sint sa zic asa cele mai slabe cotate calculatoare de pe piata, dar in acelasi timp este cea mai mare companie de calculatoare din lume cu cele mai mari vinzari.Dar na stii cum e una este Toyota alta un Mercedes.Si asa un sfat daca imi dai voie cauta sa vezi ce preturi sint la ce ai aratat tu si apoi cauta preturile in state la aceste branduri si daca preturile sint cam la fel eu asa te-as sfatui sa cumperi de pe net din state un laptop.Cel putin acolo iti vine cu system de operare instalat nu stai sa vezi merge, nu merge, bla bla povesti, nu ai wind, nu ai licenta etc.Am spus doar si doar daca pretul este pe aroape.Si ar mai fi inca o chestie ce am obsv comapaniile fac diferente intre tari, adica in unele tari duc Marfa de calitate sin altele ciurucurile ce le mai ramine sau defectele.Plus de asta aceiasi companie au si siteuri diferite in fctie de tara. Daca te uiti la orice brand in state vei gasi porice ai nevoie, orice driver, orice informative. Daca te uiti la acelasi brand in Romania nu gasesti mai nimic.Si nu zic aici de Acer sau mai stiu eu zic de orice brand.Ma uitai la Sony si nu mi-a venit sa cred ce site au pentru Romania.Nimic nu gasesti, pur si simplu nu te ajuta cu nimic.Intra pe state si vezi cum imediat si apar pe tine sa te ajute cu orice, plus ca gasesti ti-am zis info si driver la zi cu tot cu updateuri.Dar asta e tu cumperi de unde poti pina la urma.A fost doar asa un sfat.Bafta oricum.

| Chrysstian explică (pentru relian):

Am gasit multe informati referitoare la aceste criteri si din emisiuni de IT (merci oricum pentru sfaturi!)

| Claudiu20002013 a răspuns:

Da. Isi merita