| LordGamesYT a întrebat:

Saluate TPU Vreau sa stiu daca sursa de 420W de la carcasa Spire SP1072B duce urmatoarele componente:
Placa video Gigabyte AMD Radeon™ R7 250X, 2048MB, GDDR5, 128 bit, 2 x DVI, HDMI, OC
Intel Pentium G 3250 3. 20GHz
ASrock H81M-DG4
Memorie Zeppelin 4 GB DRR3 1333MHz
Si este compatibila placa video cu aceste componente?

3 răspunsuri:
| vidii a răspuns:

Componentele sunt compatibile dar sunt 2 probleme
1. Sursa este foarte slaaba, si n-as risca sa pun pe ea ceva nou
2. Decat sa dai 550 lei pe r7 250x, ai gtx 750 de 2 ori mai performanta si consuma mai putin
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

Chiar daca are 2gb cea pusa de tine, are procesorul grafic mai lent si o arhitectura diferita

| LordGamesYT explică (pentru vidii):

Dar nu face GTX 750 Bottleneck cu procesorul meu Intel Pentium G 3250 3. 30GHz?
Si daca iau GTX 750...imi ajunge sursa de 420W?

| vidii a răspuns (pentru LordGamesYT):

Nu face bottleneck stai linistit, iar gtx 750 consuma chiar mai putin decat r7 250x si nu are nevoie de alimentare separata,sursa va tine.dar pentru siguranta, pe viitor ar trebui s-o schimbi, nu pentru placa video ci pentru intregul sistem, stai mai linistit in fata PC-ului cand sti ca e in siguranta

Dupa ce mai faci rost de bani, ia asa ceva
http://www.pcgarage.ro/surse/cougar/sl400/