| Sekim a întrebat:

Salut all.
Daca am o placa video integrata activa pot pune o placa video pe pc? Sau trebuie schimbat procesor sau placa de baza?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poti pune ce placa video vrei, in functie de ce buget ai, placa de baza, sursa, nevoi etc. Listeaza toate aceastea sau da-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti folosi placa video dedicata indiferent ca ai integrata in placa de baza sau procesor. Nu trebuie sa schimbi nimic.

| ziftode a răspuns:

Da, si chiar poti sa le folosesti pe amandoua in acelasi timp (dar pe monitoare diferite, evident), sau sa activezi numai placa noua si sa o ignori pe aia veche (setarile se fac in bios)

tot ce iti trebuie (totusi) e un slot in care sa infigi placa noua (unele placi de baza, daca calculatorul e prea "de firma", si desconsidera toatal orice upgrade s-ar putea sa nu aiba), sa intre in carcasa (unele carcase sunt mici, alte placi video sunt deosebit de mari), si sursa care sa faca fata, o placa video buna consuma cam cat tot restul calculatorului!

| IIIshaneIII a răspuns:

Iti trebuie o placa video Dezintegrata ca sa te joci calumea

| Salontanul a răspuns (pentru IIIshaneIII):

laughing Placa video "Dezintegrata"? Asta-i buna! In cate bucati? Alo! Se numeste "dedicata".

| margaritmarius3 a răspuns:

Pai orice placa de baza vine cu placa video incorporata, n-are legatura cu procesorul, deci poti pune linistit placa video. insa treaba cu procesorul e ca trebuie sa fie compatibile una cu alta.