| Dy3zz999 a întrebat:

Salut.Am 15 ani, sunt la un liceu teoric pe profil mate-info. M-am cam gandit la ce as vrea sa fac in viitor si asta ar fi programarea. Daca stiti cu ce sa incep,ce limbaje de programare sa incep sa invat, etc. va rog sa imi spune-ti. M-am uitat la unele tutoriale sau pe site-uri despre anumite limbaje, pricep partile de inceput dar cand incepe greul nu mai pricep. Ce programe as putea face ( deocamdata la scoala lucram Pascal si fac si acasa si imi ies ), am timp sa invat programarea?

Cine ma lamureste primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

A fi un programator bun nu inseamna sa stii pe de rost un limbaj de programare, inseamna sa stii principiile programarii pe care sa fii in stare sa le aplici in orice limbaj. Sintaxa limbajului e un detaliu, iar trecerea de la Pascal la C/C++ e destul de usoara.

Poti sa iti cumperi manualele de info echivalente in c++ si sa inveti in paralel

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca esti la profil mate info inseamna ca faci programare la scoala. urmeaza materia de la liceu ca e cea mai buna metoda sa iti isusesti lucrurile de baza. Timp ai berechet sa inveti, mai ales daca ai sa urmezi si o facultate de profil

| Dy3zz999 explică (pentru suntserios):

Fac Pascal am zis. Dar Pascal nu e un program pe care sa il faci in viitor de asta am intrebat ce limbaj as putea sa invat. Nici nu cred ca o sa fac in liceu limbaje gen C, C++, Java, Javascript, PHP etc.

| suntserios a răspuns (pentru Dy3zz999):

A fi un programator bun nu inseamna sa stii pe de rost un limbaj de programare, inseamna sa stii principiile programarii pe care sa fii in stare sa le aplici in orice limbaj. Sintaxa limbajului e un detaliu, iar trecerea de la Pascal la C/C++ e destul de usoara.

Poti sa iti cumperi manualele de info echivalente in c++ si sa inveti in paralel