| StefanOvidiu a întrebat:

Salut,Am achizitionat de curand un Notebook Acer aspire v5-531,problema e ca din 1.7GB memorie video mie imi lasa in jur de 128 mb. (Dedicat), as dori sa stiu cum as putea sa-mi imbunatatesc dedicatul? Sau sa imi cumpar alta placa video cu dedicatul mai mare? si daca da puteti sa-mi dat iniste site-uri.Dau funda.Bafta

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Memoria ram nu se confunda cu memoria cache pentru placa video. Cand placa video e dedicata (separata de placa de baza), memoria video e fixa, stabilita de producator si nu poate fi modificata. Pentru performante mai bune a placii video, trebuie cumparata si instalata alta. Placa video integrata e inclusa in placa de baza, iar memoria cache (care se preia din memoria ram totala) poate fi modificata intre anumite limite minime si maxime, stabilite tot de producator (ex: 64 pana la 512 mb). Tu trebuie sa fii sigur acum ca placa video e integrata si nu dedicata, pentru ca pe site-urile magazinelor online apare ca fiind integrata, si nu dedicata (separata), precum spui tu. Daca e integrata, memoria cache a acesteia poate fi modificata din Bios, de la 128 mb la o valoare mai mare. Repet, se scade din memoria rami totala (1.7 gb)

| StefanOvidiu explică (pentru dannyel86):

Ok,am uitat sa precizez ca rami ii am de 4 GB., dar dupa tot ce mi-ai spus pot sa imi cumpar o placa video dedicata mai mare?

| dannyel86 a răspuns (pentru StefanOvidiu):

Numai la un service poti afla daca laptopul tau are conexiuni pentru placi video dedicate.

| StefanOvidiu explică (pentru dannyel86):

Dupa mai multe cautari si tutoriale mi-am dat seama ca placa video este integrata dar problema este ca biosul meu nu imi arata ca pot sa modific Mb la placa video.sti tu cum as putea face prin alta modalitate.

| dannyel86 a răspuns (pentru StefanOvidiu):

Am banuit eu ca placa ta video e integrata, cu exceptia cazului in care laptopul tau ar fi fost mai special. Toate site-urile au spus ca e integrata. Exista un site care stipuleaza ca memoria placii video integrate Intel HD Graphics din laptop nu poate fi intotdeauna modificata din Bios (la pc-uri e posibil, la laptop nu). S-ar putea sa fie si cazul tau. Tot pe forumuri am citit ca performanta in joc poate fi imbunatatita prin schimbari in setarile si in fisierele jocului, adica sa pacalesti aplicatia sa-ti detecteze o memorie grafica mai mare decat permite sistemul (trebuie sa te documentezi pe subiect). Pentru ca nu suntem siguri daca memoria grafica suporta modificare, trebuie sa consultam manualul producatorului. Alte solutii nu exista, decat un dispozitiv (laptop) mai performant.