| Silvia23 a întrebat:

Am achizitionat de curand un Samsung Galaxy s3, la mana a doua, si am probleme constante cu semnalul.De fapt, sunt surprinsa cand am semnal.Telefonul merge perfect, mai putin la categoria asta.Am schimbat si cartela la Cosmote,ca am crezut initial ca poate asta este cauza, dar problema persista.Ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog? Un amic mi-a spus sa incerc cu factory reset, dar nu stiu ce sa spun...Mentionez ca ruleaza pe android 4.3 si este versiunea din Korea...sau cel putin bateria e.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Totusi daca standard e uk inseamna ca baseband-ul e bun, e de europa. Si in cazul asta, mi-e sa nu fie de la placa de baza, ca aia costa daca nu mai ai garantie.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ia vezi ce versiune e mai precis, ce model. Ca cel de baza era i9300. La tine care e?
Posibil sa faca asa de la baseband, daca ai zis ca e de korea.

| Silvia23 explică (pentru sltlp):

Da,e i19300

| sltlp a răspuns (pentru Silvia23):

Atunci e cam ciudat. Da-i o resetarile la setarile de fabrica si dupa resetare o sa te intrebe de limba la prima configurare. Dar inainte sa selectezi tu lumba, el o sa aiba deja ceva setat. Spune ce limba e ca sa imi dau seama de regiunea de firmware.

| Silvia23 explică (pentru sltlp):

Am dat factory reset, dar semnalul e tot la fel...la limba era selctat engleza (uk). astazi am fost la o reprezentanta Samsung cu service, si o domnisoara de acolo mi-a spus ca ori e de la soft ori de la placa de baza, asa fara sa-l verifice.Cred ca o sa incerc sa-l resoftez...

| Silvia23 explică (pentru sltlp):

Placa de baza e de vina...of.

| sltlp a răspuns (pentru Silvia23):

Totusi daca standard e uk inseamna ca baseband-ul e bun, e de europa. Si in cazul asta, mi-e sa nu fie de la placa de baza, ca aia costa daca nu mai ai garantie.

| iamSeBy a răspuns:

Da, ai putea incerca un factory reset, ar putea avea efect. Nu are relevanta unde e fabricat. Daca nici dupa resetare nu merge e posibil sa fie din cauza softului si atunci ii poti baga 4.2 sa vezi daca merge. Daca nici asta nu are niciun rezultat, e ceva pe partea de hardware si atunci nu stiu ce ai putea sa ii faci... Eventual il pui pe butuci intr-un service, macar pentru o diagnosticare thinking