| Vacariuc_Cristian_1975 a întrebat:

am cumparat un laptop msi gf63 8rc fara windows si cand l am deschis imi ruleaza o pagina... unde sunt cateva randuri cu descrierea hardului si atat. am vrut sa intru in bios, am apasat pe tasta corespunzatoare si, ciudat imi cere o parola... la meniul de boot are la fel. unde pot gasi acea parola? mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In manualul laptopului, acolo unde incepe capitolul ce prezinta BIOS-ul.

Sau, daca nu o gasesti acolo, suna la Serviciul Clienti al MSI sau la vanzator.

Normal cel de la Serviciul Clienti te pot ajuta sa resetezi acea parola, trimitandu-ti un fisier smc.bin pe care trebuie sa il pui pe

un stick USB 2.0, formatat in FAT32...
(stickul e bine sa fie de marime mica, maxim 4GB)

In functie de model, trebuie sa apesi o combinatie de taste (la HP e tasta Windows + sageata sus + sageata jos, apoi cu ele apasate, apesi "normal" pe butonul de Power, iar apoi il eliberezi.)

Iti va aparea un ecran special (SMC Screen), iar in acest moment poti elibera combinatia de taste (Windows + cele 2 sageti).

BIOS-ul va cauta acel fisier pe stick, si odata gasit, te va lasa sa intri in BIOS ca administrator, fara sa-ti ceara o parola.

Dar mai amanuntit o sa te ajute cei de la departamentul de Suport, cand o sa-ti trimita acel fisier.

| Vacariuc_Cristian_1975 explică (pentru NLS):

Msde raspuns

| NLS a răspuns (pentru Vacariuc_Cristian_1975):

Ai rezolvat?
Daca nu, mai exista o cale, urmareste clipul pana la final si incearca sa aplici pasii intocmai.

https://www.youtube.com/watch?v=0lxwvCu8XJc

PS: Metoda cu bateria pastila (resetarea CMOS-ului) functioneaza si ea, insa doar la laptopuri (mai) vechi.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La fostul proprietar. Dacă l-ai luat de nou, înseamnă că l-a mai folosit cineva și nu l-a deparolat când l-a returnat.