| k3R0seN a întrebat:

Am cumparat un procesor de pe okazii de 2.8 Ghz ...nu mai am linkul..si mi s-a spus ca merge montat pe placa mea de baza... exact ca aceasta :http://www.okazii.ro/......-a54954726
Inca nu l-am primit cred ca vine peste cateva zile. Vreau si eu o placa de baza asemanatoare cu aceea dar sa pot monta pe ea o placa video..pentru ca pe cea pe care o am acum nu pot. daca se poate sa fie secand-hand. si sa imi dati si o placa video mai mica tot asa sh toate mai ieftine!

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa faci.Ai calculatorul stricat si vrei sa cumperi componentele defecte? Placa de baza pe care ai aratat-o in link are socket pentru procesor 775.Acesta este un socket mort nu mai gasesti procesoare pe acest socket decat de ocazie, oricum sunt procesoare nu prea bune(au fost bune la timpul lor). Placi de baza s-ar mai gasi :
http://www.pcgarage.ro/......ocket-775/
Daca cumperi una de ocazie probabil va fi mai ieftina.Cand cumperi placa de baza trebuie sa vezi ce memorie RAM suporta(DDR 2, DDR 3) si cata memorie.
Placa video poti monta pe orice placa de baza dar trebuie sa se potriveasca la sloturi.Aici sunt sloturi AGP si PCI Express(PCI E).Tu ce placa video ai?
Daca vrei sa schimbi aceste componente pentru a imbunatati performantele PC-ului tau nu ai ales prea bine.De ce ai nu ai pus pe TPU intrebari inainte?

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Ce placa video ai? De ce nu o poti monta pe placa de baza? Placa ta de baza este exact ca cea pe care ne-ai aratat-o in link-ul de mai sus?

| k3R0seN explică (pentru taken):

Da dar vreau o placa de baza pe care merge montat un procesor la fel ca cel din link...si pe care pot monta si o placa video

| k3R0seN explică (pentru taken):

Pai o sa-mi cumpar o placa de baza de acolo...Mersi de raspuns si poftim funda big grin

| taken a răspuns (pentru k3R0seN):

Nu inteleg ce vrei sa faci.Ai calculatorul stricat si vrei sa cumperi componentele defecte? Placa de baza pe care ai aratat-o in link are socket pentru procesor 775.Acesta este un socket mort nu mai gasesti procesoare pe acest socket decat de ocazie, oricum sunt procesoare nu prea bune(au fost bune la timpul lor). Placi de baza s-ar mai gasi :
http://www.pcgarage.ro/......ocket-775/
Daca cumperi una de ocazie probabil va fi mai ieftina.Cand cumperi placa de baza trebuie sa vezi ce memorie RAM suporta(DDR 2, DDR 3) si cata memorie.
Placa video poti monta pe orice placa de baza dar trebuie sa se potriveasca la sloturi.Aici sunt sloturi AGP si PCI Express(PCI E).Tu ce placa video ai?
Daca vrei sa schimbi aceste componente pentru a imbunatati performantele PC-ului tau nu ai ales prea bine.De ce ai nu ai pus pe TPU intrebari inainte?