| Jurasim a întrebat:

Am laptop Asus K53SV-SX428D cu placa video Nvidia Geforce GT540M, vreau sa stiu daca merge placa video schimbata cu una mai buna si daca da, unde pot sa o schimb.

Am vazut ca au aparut noile placi video pentru laptopuri GTX 970M si GTX 980M, merge sa imi schimb placa cu una din astea 2?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Categoric nu.
Vrei motive?
1. Procesorul grafic e lipit de placa de baza.
2. Daca treci de 1, noul procesor grafic, ce vrei tu, are alta arhitectura, si un numar diferit de pini, deci aici deja ai pus stop.
Se adauga si:
3. Consumul suplimentar de energie ar face placa de baza sa se arda daca prin minune ai avea cum sa pui ce vrei tu.
4. Racirea nu ar face fata. Uita-te si tu la ce dimensiuni au laptop-urile cu 980m.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

NU!

| Jipa95 a răspuns:

Nu poti schimba placa video. Nu numai ca, consumul este si mai mare, aici intervine prolema de incompatibilitate.