| Impact25 a întrebat:

Salut, am o placa de baza G41M-MP26 si pe you tubee sunt videoclipuri in care se poate face overclock procesor...eu am un Intel core 2 duo e8400 si am facut din bios cum arata in videoclip salvez se restarteaza se vede negru si sta asta iar daca il opresc si il pornesc merge ca de obicei cumf ac overclock funda!

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Overclock-ul nu aduce castiguri insemnate. In overclock se incearca marirea vitezei de lucru si mentinerea stabilitatii in functionare prin marirea tensiunii si implicit a puterii. De cele mai multe ori sistemul devine instabil, pierde date, apar erori, se blocheaza, reporneste si daca bios-ul e inteligent porneste normal cu valorile implicite.

Daca se restarteaza inseamna ca sistemul nu a fost stabil, overclockul nu reusit, deci trebuie modificate valori.

Cel mai bine il lasi asa cum merge happy

| TechGuyTpu a răspuns:

Nu cred ca iti va spune nimeni cum faci. Faci pe propriul risc, ca dupa dac cumva se arde...da-i vina pe la care o spus

| Impact25 explică (pentru TechGuyTpu):

E pe riscul meu. dar nu stiu cum se face.