| IIIshaneIII a întrebat:

Salut, am o problema cu pc-ul actual!

Ruleaza lent gta 5 (15-20 fps la 1280x720 tot low)
Ce pot imbunatati pentru a merge pe low la 1080p cu 45-50 fps?
El este compus din :

PLACA BAZA
ASUSTeK Computer INC. M3A78

PROCESOR
AMD Athlon 64 X2 5400+ Black Edition 46 °C
Brisbane 65nm Technology

RAM 6, 00GO Dual-Channel DDR2 @ 325MHz (5-5-5-15)

PLACA VIDEO
1024MB ATI Radeon HD 4600 Series (Gigabyte) 43 °C

HARDISK
596GB Western Digital WDC WD6400AAKS-22A7B2 ATA Device (SATA ) 41 °C
931GB Seagate ST1000LM024 HN-M101MBB ATA Device (SATA ) 34 °C
3GB USB DISK 2.0 USB Device (USB ).

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Hai să-ți spun ce-ai putea sau cum ai putea îmbunătăți sistemul actual. Conform site-ului producătorului plăcii tale de bază Asus M3A78 și a altor surse, cel mai convenabil și puternic procesor este Phenom II x6 : https://m.olx.ro/oferta/amd-phenom-ii-x6-IDbUXqR.html/#position=3&page=1 sau de pe site-ul : https://www.zipy.ro/......57880816/. Personal îți recomand să comanzi de pe zipy. Vei plăti cu cardul pe zipy sau comanzi de pe OLX de la vânzător. N-ai altă soluție, pentru că procesoare pentru placa ta de bază nu se mai fabrică, este o generație mai veche.

Acum c-am terminat cu procesorul, un alt lucru important pe care-l poți schimba în configurația ta este memoria RAM : suportă maxim 8gb RAM DDR2 dual channel (kit de 2 x 4gb) de frecvență maximă 1066MHz. La fel, nu găsești pe site-uri românești decât aici : https://m.okazii.ro/......a185181566

Placa video, neapărat schimbată!
Având în vedere generația de procesor și dual channel RAM, îți recomand o placă care să nu-ți facă bottleneck prea mare : https://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/

Sau : https://m.emag.ro/......DFV8LSBBM/

Nu poți pune mai mult, o să ai bottleneck. Eu te avertizez.

Ultimul upgrade constă în SSD, nu mai stăm pe gânduri și treci pe : https://m.emag.ro/......DBN899BBM/ sau https://m.emag.ro/......DMYXMJBBM/ ( am ales această variantă Kingston astfel încât să instalezi sistemul pe SSD iar jocurile pe HDD, este cea mai bună combinație. Un SSD nu trebuie încărcat foarte mult, e de ajuns sistemul pe el )

Edit: N-o să poți rula niciodată GTA V pe setări (medium) la 50-60 fps pe configurația aceea, este o placă de bază veche! Dar componentele de mai sus îți vor aduce o performanță vizibilă sistemului!

Sper că te-am putut ajuta!

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pe pc-ul ala nici gta 4 nu iti merge in 40 de fps-uri.
Daca vrei gaming, schimbi tot!
Un i5 si un gtx 1080 sau un ryzen 5 si un rx 580 de la amd iti ajung!
Inainte sa te plangi de fps-uri, mai arunca un ochi pe aici => https://www.game-debate.com/....../index.php

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti foarte amuzant. Ce sa imbunatatesti? NU AI CE. E ca si cum ai intreba ce poti sa tunezi la Trabant. Calculatorul asta al tau era misto acum 10 ani.

| ziftode a răspuns:

Tot, in afara de carcasa, carcasa poti sa o pastrezi
as imbunatatii pana si hdd-ul si as pune ssd!

| IIIshaneIII explică:

Nu se pune problema unuia nou pentru ca merge foarte bine in general, doar vreau sa ai fac un upgrade compatibil

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Amd in general nu duce nimic decat multa suprainclazire, nu baga banii in el, cumpara ceva nou si INTEL SI NVIDIA, nu are rost sa bagi banii ca si asa nu va mai duce mult timp

| Ssssmokin a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci, poti doar sa schimbi componentele/sa iti cumperi un alt PC. In cazul tau trebuie upgrade cam la tot.

| LuluOneMillion a răspuns:

Iti trebuie un cu totul alt pc ca sa iti ruleze bine

| roberthuzmezan a răspuns:

Nu poți face nimic, trebuie sa îl schimbi, pentru ca placa de baza nu suporta memorii ddr4 sau ddr3, socketul procesorului este am2, deci poți pune doar procesoare amd și cele din generațiile mai noi care sunt decente au socket am4. Îți trebuie o placa video mai buna un 750ti, sau un 1050, dar având în vedere ca ai un procesor slăbut o sa ai probleme cu bottleneck-ul și nici nu știu ce fel de PCI express are placa de baza. Deci nu poți face nu stiu ce, trebuie investit cam mult după părerea mea, mai bine cumperi unul nou

| GPA a răspuns (pentru roberthuzmezan):

O să facă la greu 1050 bottleneck pe generația aceea. Un gtx 1030 maxim OC