| Takashi95 a întrebat:

Am o problema cu un stick USB. Am copiat niste filme de pe un calculator, pe stick si toate filmele imi apareau ca shortcut-uri. Am dat la proprietati si imi arata ca si cum ar fi shortcut-uri. Ma duc acasa, introduc stick-ul la PC, şi vad ca tot shortcut-uri imi apareau si la mine. Iar apoi antivirusul a gasit 14 trojani pe care i-a sters, si cand i-a sters, tot ce aveam pe stick a disparut. Ma duc la stick la proprietati si vad ca memoria este ocupata ca si cum as fi avut filmele pe stick, dar pe stick nu-mi apare nimic. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai avut (sau încă mai ai) ceva virus pe acel stick și pe calculatoarele pe unde te-ai plimbat cu el.
Filmele (teoretic) le poți recupera cu Recuva, după ce formatezi minunea de stick și cureți și calculatoarele.

| Takashi95 explică:

Am rezolvat. Am oprit antivirusul si am dat restore la virusii de tip.lnk care aveau aceleasi nume cu ce aveam eu pe stick. Tot ce aveam pe stick a aparut din nou si nu sub forma de shortcut-uri, am copiat filmele pe PC, apoi am pornit antivirusul şi am formatat stickul.