| EUeStEEu a întrebat:

Salut
Am o problema deci am hotarat să renunț la Windows si am trecut la Ubuntu
L am instalat,insa am o problema. Folosesc cat folosesc laptopul,iar la un moment dat se blochează,apoi ecranul se face negru,apoi revine imaginea,apoi imediat se face iar megru si nu pot face nimic. Sunt nevoit sa-l opresc din buton, iar cand il pornesc din nou nu mai am nici o problema, mi s-a întâmplat de 2 ori in decurs de o ora de cand l am instalat

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptoma pare sa indice supraincalzirea procesorului.
Probabil ar trebui curatit interiorul laptop-ului, de praf.

| sierra1 a răspuns:

Nu cumva se supra incălzește? ventilatoarele funcționează normal?

| mihai69 a răspuns:

Ai încercat să vezi ce e "sub" interfața grafică? Cu [Ctrl-Alt-F2]?

| ReddY25 a răspuns:

Mai bine rămâneai la Windows

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Laptopul tău este varză. Nici măcar cu softul de pe Nokia3210 nu va rula în parametri normali. laughing

| Axattys a răspuns:

Bine ai venit in lumea Linux unde pot apărea tot felul de probleme „dubioase" cu care utilizatorii de windows nu sunt familiari. Problema poate fi oriunde, pornind de la laptopul tau, setari din bios sau chiar in bootloaderul al distro-ului. Am avut de multe ori Linux instalat, multe distro-uri, am avut multe probleme cu Linux, dar ce ai tu e dubios. Eu zic sa incerci cu alt distro și să vezi daca problema apare si acolo.