| Eu_Roby_1999 a întrebat:

Salut, am o problema, nu imi merge internetul. acesta scrie cand dau Troubleshot sau diagnose, imi scrie : Local are conection do not have a valid configuration, am incercat sa configurez de pe 192.168.1.1 si nu merge... Ajutati-ma va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Pai ori are ceva PC-ul tau ori si cel mai sigur este ca tu ai modemul setat doar pe un port.
Al 2-lea e deconectat din setari.
Intri in https://192.168.1.1/ te loghezi, dai la "De Baza" dai la "WAN" si la "Lista de Legaturi" de-bifezi toate casutele(le debivezi, nu le bifezi) si dai "Trimitere" si o sa-ti mearga.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca celalalt iti merge nu ai treaba cu routerul, logic! Drivere, placa de retea, cablu, windows...sunt multe variabile!

| adryang78 a răspuns:

1. Ce provider de Internet ai?
2. Esti conectat prin modem sau direct prin cablu?

| Eu_Roby_1999 explică (pentru adryang78):

Am romtelecom, am un calculator pe care merge internetul pe alalalt calculator tot acelasii intenet ( router ) nu merge.

| adryang78 a răspuns (pentru Eu_Roby_1999):

Stai putin, sa ne lamurim: ai doua calculatoare, da? Ambele sunt conectate prin router?
Daca unul merge si celalalt nu, e clar ca ai o problema cu calculatorul, nu cu router-ul.
Cate porturi ai pe router? Incearca sa-l muti pe alt port.
Zici ca ai incercat sa-l configurezi. Ce pasi ai urmat? Mai precis, ce nu merge atunci cand incerci sa-l configurezi?

| LuciWv a răspuns:

Pai suna la relati cu clienti, iti trebuie numele si CNP-u celui ce a facut contractul.
Ei iti vor spune cum sa configurezi routerul.
Numarul este : 1930 la Telekom(Fostul Romtelecom)
Sau la RDS la care esti.
Bafta

| Eu_Roby_1999 explică (pentru LuciWv):

Am sunat, si ei mi-au zis ca vor verifica, dupa au verificat si au zis ca nu e de la ei.

| LuciWv a răspuns (pentru Eu_Roby_1999):

Pai ori are ceva PC-ul tau ori si cel mai sigur este ca tu ai modemul setat doar pe un port.
Al 2-lea e deconectat din setari.
Intri in https://192.168.1.1/ te loghezi, dai la "De Baza" dai la "WAN" si la "Lista de Legaturi" de-bifezi toate casutele(le debivezi, nu le bifezi) si dai "Trimitere" si o sa-ti mearga.