| Gabriel_Damian_1999 a întrebat:

Am si eu o placa video ATI Radeon HD 5400 Series, i-am instalat driverele dar imi da o eroare numita codul 37 : Windows cannot initialize the device driver for this hardware. Imi spuneti cum o rezolv?

6 răspunsuri:
| CLCQ a răspuns:

Ce sistem ai? versiune win? ai folosit-o si ai reinstalat driverele? de obicei windows-ul o gaseste dar e nevoie de un update la drivere. e posibil si sa mai ai ceva ramas prin sistem care iti 'agata'driverul (mai ales daca nu e versiunea corecta pentru windows-ul care-l ai tu).

| Gabriel_Damian_1999 explică (pentru CLCQ):

Am windows 7 si am incercat de 2 ori sa reinstalez driverele, am si updatat dar nimic.

| Gabriel_Damian_1999 explică (pentru CLCQ):

Am windows 7 si am incercat deja sa reinsalez driverele si sa updatea!

| CLCQ a răspuns (pentru Gabriel_Damian_1999):

Driverele sunt de pe net, cd-ul cu care a venit placa sau din alta parte? Cel mai bine instalezi driverele de pe cd-ul cu care a venit placa, sau de pe site-ul producatorului placii video.

| Gabriel_Damian_1999 explică (pentru CLCQ):

Eu am luat driverele de pe net, deoarece am luat placa de la pc-ul unui prieten, deci prin urmare nu aveam nici un cd. Si nu prea gasesc producatorul, adica am luat driverul de la un video de pe youtube.

| CLCQ a răspuns (pentru Gabriel_Damian_1999):

Pe placa video trebuie sa scrie producatorul. Poti instala si drivere generice, adica care merg cu orice placa video dar performantele vor fi foarte scazute. Fiindca ai ATI, iti recomand o vizita pe site-ul lor, download ati catalist pentru versiunea care o ai tu (adica verifici daca ultima versiune de catalist stie si chipset-ul tau, seria 5400).