| babytzu001 a întrebat:

Salut.am si eu o problema.detin o tableta si a inceput sa se umfle bateria(sunt sofer si o tin mai mult in priza).am inteles ca s-ar putea anula bateria, sa functioneze direct pe priza.imi puteti da ceva sfaturi? multumesc!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Adaptorul tabletei nu rezista sa alimentezi direct tableta cu el. El incarca bateria si prin baterie alimentezi tableta. Cel mai bine este sa te duci la un electronist sa o desfacta si sa vezi ce scrie pe baterie, dupa care sa cauti un adaptor care sa scoata curentul si tensiunea necesara si stabilizata (pentru ca de regula nu e stabilizata). In general ar trebui sa fie de 3.7V si 2-3A, dar trebuie s-o desfaci.

4 răspunsuri:
| Dangerfull a răspuns:

Bateriile se umfla de obicei atunci cand sunt expuse la apa sau la aer condensat, dar nu exclud faptul ca o tii mult la incarcat.

| amdac a răspuns:

Daca poti sa scoti bateria scoate-o si gata, ca sa functioneze direct in priza de bricheta trebuie sa te asiguri ca primeste curent suficient - cele mai multe tablete au nevoie de 1-2 A la tensiunea specificata pentru tableta respectiva

| K0sti a răspuns (pentru amdac):

Pai ca sa o anulezi, trebuie scoasa, logic!