| X3N1L a întrebat:

Salut,am un calculator nou mult mai dezvoltat fata de cel vechi (cel vechi: 1, 5ghz 1 core, 1gb ram, 64mb video; cel nou 2, 8ghz quad core, 4gb ram, 2, 7gb video) ideea este ca vreau sa stiu daca consuma mai mult cel nou, mi s-a spus ca, toate calculatoarele consuma o suma fixa de energie care este notata pe sursa la acesta am max output 255W la cel vreci 220W si mai jos cu litere mai marei 380 MAX OUT vreau sa stiu daca cel nou consuma mai mult/ dau daca consumu fluctueaza in functie de cat% din procesor /ram/video etc este folosit/sau cum imi dau seama cum consuma? (din cauza conditiei financiare trebuie sa-mi creez o limita acceptabila)
Va rog un raspuns fara batai de joc sau comentarii stupude
Multumesc anticipat happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma evident putin mai mult. Nu cred ca ai sa renunt la noul PC pentru are un consum mai ridicat cu cativa W... Sa fim seriosi tongue La bani nu o sa se simta mai mult. Verifica si tu factura in prima lunawinking

Răspuns utilizator avertizat
| LuMix a răspuns:

Consuma putin mai mult dacat cel vechi

| X3N1L explică:

Ar fi o idee dar totusi fluctueaza comsumul de energie sau consuma constant 255 W? asa cum mi s-a spus

| alexutz1999 a răspuns:

Nu, toate calculatoarele consuma aceeasi energie electrica si in aceeasi masura. nu ai de ce sa-ti faci griji.