| Raul5521 a întrebat:

Salut, am un calculator vechilaughing si vreau sa il imbunatatesc cu niste componente mai performante...
Calculatorul are:
AMD Sempron (tm) Processor 3000+
1.81 Ghz, 512 MB of RAM
Physical Address Extension
Ce imi recomantati?big grin Mi-ar trebui o placa video si un procesor mai bun...dar nu sa nu fie prea scumplaughing)

18 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Primul lucru de care am nevoie este să știu ce placă de bază ai, ca să știu ce să îți recomand, aici îi vorba de hardware compatibil.Ce ai dat tu aici este doar procesorul; și eu am avut inițial tot sempron la 2200Mz dar eu am placă de bază ECS Gforce 7050-mm v1 și acum am un athlon II x2 la 3GZ și în loc de 512 mbDDR2/800 Mz cât avea original placa de bază acum am 4 Gb DDR2/800Mz și o placă video de 512 mb Nvidia Gforce 9050 GT.Succes

| Raul5521 explică (pentru DeyCj):

Am o placa de baza ECS NFORCE3-A

| ScorpionScream a răspuns:

Dupa parerea mea, din banii pentru piesele pe care vrei sa le cumperi, cumpara-ti o unitate desktop noua, alternativ second hand happy

| Raul5521 explică:

Vreau un procesor si o placa video pentru ca vreau sa rulez jocurile astea mai noi... Prototype 2, Gta 4, Fifa2012 big grin

| Trollerul a răspuns (pentru Raul5521):

Iti recomand placa video Nvidia GeForce FX 5800, alt model mai nou nu cred ca o sa iti mearga pentru sa nu se potriveste intrarea, si cate sloturi pentru placute de memorie ai?

| Raul5521 explică (pentru Trollerul):

2 sloturi

| Trollerul a răspuns (pentru Raul5521):

Daca pastrezi placa asta de baze poti sa iti cauti sa iti achizitionezi 2 placute de cate un GB RAM, o sa iti ajunga pentru jocurile alea, si neaparat o placa video mai puternica, procesorul este destul de bunwinking

| Raul5521 explică:

Nu stiu ce placa de baza am dar va zic dupa ce ma uit...

| Raul5521 explică:

Recomandati-mi si o placa de baza buna pentru un procesor bun si o placa video buna...

| Trollerul a răspuns:

Ce placa video ai acum?, ce fel de memorie iti trebuie? (DDR)

| Raul5521 explică (pentru Trollerul):

Acum am o placa video Nvidia GeForce FX 5200 si memorie 128 MB DDR.

| mihaituneup a răspuns:

Procesor, unul decent > http://www.emag.ro/......145HBGMBOX
Rami, vad ca ai 512 :| >http://www.emag.ro/......CB8HA5N-CG
O Placa Video Decenta Si Ieftina >http://www.emag.ro/......4-HDMI-DVI

| Gabitech a răspuns:

Sempron ca procesor e destul de slabut, si mai mult ca sigur e pus pe un socket care nu suporta prea mare upgrade. Placa video daca ai nevoie de jocuri mai bune, (s-ar vedea mai frumos dar tot ar sacada imaginea pentru ca nu ai ram suficient) cea mai eficienta solutie si sa vezi diferenta, lasa-l exact asa cum e si adauga-i memorie ram. o sa vezi diferenta mare de la 512 la 2 GB de exemplu.nu sunt foarte scumpi, depinde de ce model ai.salut

| SmecheruCuSpate a răspuns:

Pai as putea sa iti recomand multe. dar imi trebuie un pret limita. dar oricum ca sa schimbi procesoru sau placa video, trebuie sa mai ai in vedere o chestie. placa de baza. trebuie sa te uiti ce procesor si ce placa video suporta placa de baza. procesoarele au un animit soclu. uitete ce soclu ai pe placa de baza, iar apoi uitete ce procesoar au acel soclubig grin. iar din cate vad, vrei calculator ca sa te joci pe el(vrei placa video...), pentru asta iti trebuie si un ram mai bun, min 2 GB, dar din punctul meu de vedere ar cam trebui 4 GB

| Gabypwns a răspuns:

Trebuie sa ne spui si o limita de buget. Uite si un exemplu de ce ti-ar trebui:
Placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h61m-ds2/
Procesor: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/celeron-dual-core-g540-25ghz-box/
Memorie Ram: http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/4gb-ddr3-1333mhz/
Placa video: http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/
In total te costa 1000 RON. La ce jocuri vrei sa joci, cam asta ar fi minimul.

| Raul5521 explică (pentru Gabypwns):

Pai o limita de buget ar fi 5-6 milioane...

| Raul5521 explică (pentru Gabypwns):

5-6 milioane ar fi limita de bugetlaughing

| AlexAltex a răspuns:

Salut,dupa parerea mea eu ti-as recomanda:
Placa video MSI ATI Radeon HD 5450, 1024MB, GDDR3, 64bit, DVI-I, PCI-E.
Memorie Kingston 2GB 1333MHz DDR3.
Procesor AMD Sempron LE-145, 2800MHz, socket AM3, Box
Si pretul arafii pe la 3 mil 500