| swf a întrebat:

am un cooler original de la Intel, si a inceput sa faca un zgomot Foarte iritant. l-am desfacut, curatat de praf si tot asa face. mai am ce sa-i fac sau cumpar altul?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In centrul lui se afla o bulina rotunda. Iei alta hartie autoadeziva si un pic de ulei. Desfaci bulina din centru, cureti cu o pensula cu benzina si apoi pui o picatura de ulei. Lipesti hartia autoadeziva la loc. Daca nu merge nici asa inseamna ca s-a dus si trebuie altul.

| swf explică (pentru Salontanul):

Pai unde e bulina aia? ca nu stiu unde o gasesc... eu i-am dat jos doar heatsinkul si l-am suflat pe praf

| Salontanul a răspuns (pentru swf):

Trebuie sa fie undeva un lagar. Acela trebuie uns. Poate are un capac care-l acopera. Uite: https://www.google.ro/......ps?/search

| MitroKta a răspuns:

Bulina e sub hartia aia din centru!

| swf explică (pentru MitroKta):

Am dat jos hartia si nu are nimicaaa, am facut asta la ventilatorul de la sursa, dar la cooler nu are nimic sub hartie

| MitroKta a răspuns (pentru swf):

Pai atunci ia-ti altul mai bun, ca ala n-ar nici macar bila-bila are rolul de a micsora frecarea.

| Seby90 a răspuns:

Buna, poti face treaba cu uleiul, este simplu de efectuat, te sfatuiesc sa o faci (bulina se afla pe cooler mai exact, nu pe heatsink). Problemea va reveni, acel pocanit se aude deoarece ventilatorul joaca pe orizontal. Iti sugerez sa iei ceva mai decent, gasesti la 130 lei cooler care te calmeaza instant.

| Sk1j4 a răspuns:

Exact.Desfaci apoi dai cu benzina, diluant, acetona...sau ce ai apoi ungi cu niste ulei cat de fin...

| lazarsergiu a răspuns:

Incearcă cu niste ulei. Cu o injecţie bagă-i în centru un pic de ulei(de mâncare).