| softkill a întrebat:

Salut, am un elicopter de jucarie black wolf la care s-a cam dus acumulatorul si am incercat sa-i fac o adaptare cu un acumulator de telefon de aceiasi putere cu cel original.Intrebarea este de ce nu porneste cu acest acumulator care este bine incarcat si de aceiasi putere 3, 7v, nici macar de proba se aprind luminile pe el si atat... daca pun acumulatorul original inapoi pe el functioneaza perfect dar pentru scurt timp caci acesta este uzat. Ma poate ajuta cineva cu o explicatie sau un sfat...multumesc anticipat

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce greutate are unul şi ce greutate are celălalt?

| softkill explică (pentru Arthur):

Difera putin greutatea adica cel de telefon este putin mai mare si mai greu...dar nu asta este problema....problema este de ce nu functioneaza cu acel acumulator care care este incarcat la maxim

| Arthur a răspuns:

Înţelege prietene că este vorba numai de greutate. Aici este problema.

| softkill explică (pentru Arthur):

Ce legatura are greutatea cu faptul ca acumulatorul pe care incerc sa-l adaptez nu invarte deloc rotorul elicopterului in ciuda faptului ca are aceiasi tensiune ca cel original 3.7v, iar daca il pun inapoi pe cel original totul functioneaza normal

| Arthur a răspuns (pentru softkill):

Atunci este un acumulator obosit în mod normal un amperaj mai mare este util. Nu se arde nimic datorită amperajului pentru că fiecare componentă consumă atât cât este proiectat să consume. Încearcă cu alt acumulator. Însă problema cu greutatea e majoră. Am încercat la rândul meu cu alt acumulator pe un elicopter de mici dimensiuni şi am avut probleme pentru diferenţe foarte mici de greutate, dar, dacă nu se rotesc elicele e vorba de un amperaj insuficient.

| DinGri77 a răspuns:

Amperajul difera. cel mai probabil acumulatorul de telefon are prea putina putere sa impinga motorasul de elicopter.

| softkill explică (pentru DinGri77):

Cel de la elicopter are 100ma iar pe cel de tel nu scrie ce amperaj are dar banuiesc ca are mai mult de 100 ma

| DinGri77 a răspuns (pentru softkill):

Scrie pe incarcatorul telefonului ce amperaj are, si de obicei e acelasi cu al acumulatorului.

| softkill explică (pentru DinGri77):

Deci exact cum banuiam nu este vorba de amperaj insuficient acumulatorul de tel are 550mA iar cel de elicopter are doar 100mA ar fi trebuit sa mearga

| DinGri77 a răspuns (pentru softkill):

S-o fi ars motorul elicopterului... sau nu legi cum trebuie acumulatorul de tel. Chiar nu am idee.

| softkill explică (pentru DinGri77):

Crede-ma ca am ceva cunostinte de electronica si am legat totul cum trebuie... daca ii pun acumulatorul original al elicopterului functioneaza perfect, numai ca acesta nu mai tine bine curentul si imi venise ideea sa fac aceasta adaptare cu acumulatorul de telefon dar se pare ca nu functioneaza si nu inteleg de ce...