| AdyAdrian2000 a întrebat:

Am un laptop Acer 5749 si l-am curatat ca se incalzea foarte tare si era plin de praf iar de atunci ventilatorul nu mi se mai opreste nici macar cand il inchid pana scot bateria si imi cere neobisnuit de des actualizari de windows. oare care e problema? partea buna: nu se incalzeste deloc laughing multumesc pentru timpul acordat

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ori nu iti mai functioneaza senzorul de temperatura, ori ai aplicat pasta termica intr-un mod neadecvat si procesorul are o temperatura suficient de mare ca sa tina ventilatorul in functiune.la modul acesta mai iute sau mai tarziu o sa ti se arda ventilatorul.

| AdyAdrian2000 explică (pentru gelu1970):

Salut gelu. nu am aplicat deloc pastabig grin as putea sa fac eu ceva? sau sa il duc la un service ca, ce e sigur e sigur

| gelu1970 a răspuns (pentru AdyAdrian2000):

Buna.
in cazul in care nu ai mai facut asa ceva, ma refer la aplicat pasta termica, ma intreb cum ai curatat ventilatorul. deoarece, in 90% din laptopuri trebuie cand deschizi ventilatorul automat trebuie sa schimbi pasta, deoarece ventilatorul si bara de cupru sunt unite. eu cred ca cel mai sanatos e sa il duci la un service deoarece tind sa cred ca nu ai de-a face zilnic cu pc si laptopuri. bafta.

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cred ca cel mai bine este sa il duci la un service, sa vezi care este problema dar si rezolvarea. Eu doar la un service mi-l curat si tot acolo imi aplica pasta.

| AdyAdrian2000 explică (pentru LaLaura):

Laura de unde esti? la ce service il duci tu?

| LaLaura a răspuns (pentru AdyAdrian2000):

Eu sunt din mangalia, deci, in mangalia, cunosc o persoana de vreo 6 ani care lucreaza la un service, si doar acolo in pun windowsul si doar acolo mi-l curat.