| Skylake a întrebat:

Am un laptop HP Pavilion G6 2303sq de mult timp cu windows 7 pe el si observasem ca nu are driver pentru placa AMD (laptop-ul are un i5 si o placa video de la AMD) si l-am descarcat de pe site-ul hp.Il instalez, ii dau restart si vad ca nu-mi mai merg celelalte aplicati (gen windows media player ).Il sterg si din greseala am sters si driver pentru grafica integrata de la Intel. Am luat ambele drivere de pe site-ul HP si le instalez. La driver pentru AMD la instalare catalyst se blocheaza iar la Intel dupa ce copiaza fisierele imi da eroare ca nu recunoaste sistemul(componentele). Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

M-am uitat la HP pe site si driver-ele video pentru AMD si Intel pentru Windows 7 (64-bit) par foarte vechi (May 23, 2013). Exceptand problema selectarii incorecte a sistemului de operare (adica sa fi luat driver-ele de Windows 8 sau Windows 10) sau cea a unui download corupt, alta varianta (in special daca tii Windows 7 cu update-urile la zi - ceea ce e bine) ar fi incompatibilitatea cu starea curenta a Windows 7.

Ai incercat sa iei driver-ele si direct de la Intel si AMD de pe site? De obicei acestia au pe site driver-e mai noi decat cei care fac laptop (care-s mai lenesi cu update-urile de driver-e).

| cezar003 a răspuns:

Driverele acelea sunt vechi si nu sunt necesare, fa update-urile de la windows la zi si ai tot ce-ti trebuie