| Generalgrevious031 a întrebat:

Salut! Am un laptop HP vechi din 2014 si am instalat pe el windows 10 si vreau sa revin la windows 7, pentru ca pe windows 10 laptop-ul merge lent.

Si intrebarea mea este safe sa instalez windows 7?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este safe pentru ca Microsoft numai ofera pachete si update pentru windows 7 si nici pentru win 8.1
Ai fie varianta de a schimba laptopul cu ceva mai nou, fie de a pune mai mult RAM pe laptop (daca exista slot si in functie de suportul maxim RAM) caci banuiesc ca de acolo e problema cu rulatul greu a win 10
Fiind un laptop din 2014 eu as recomanda insa sa cumperi unul nou, nu trebuie neaparat unul foarte scump...

| Yuoia a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am laptop nou, Win 10 si merge al dracului de greu. Stau dupa el si 1/4 de ora sa se deschida. 2-3 minute pentru o pagina. Si nu e incarcat cu programe, jocuri sau alte prostii. Doar cu ce a venit el. Nu are nici virusi, verificat.
Merge mai greu decat vechiul laptop unde aveam putine resurse, dar Win 7.

| Simpatic a răspuns (pentru Yuoia):

Nou nou dar a fost ieftin nu?

| Yuoia a răspuns (pentru Simpatic):

Nicidecum.

| flixbuster a răspuns (pentru Yuoia):

1. Laptop-urile noi nu mai au suport de Win 10. Poate l-ai cumparat recent dar nu e clar ce inseamna "nou" pentru tine.

2. Nici un laptop decent (CPU minim i3/Ryzen3, 8GB RAM si SSD, cum am scris mai sus) nu are voie sa se miste asa cum scrii tu, cu sfert de ora boot si 2-3 minute page load. Tocmai ce am instalat Win 10 pe o pocnitoare de AIO de acum 13 ani cu HDD si 4GB RAM si dupa ce boot-eaza in 2 minute (nu 15 cum zici ca e la tine), nu ai nici o treaba, merge bine (mai putin cazul in care il apuca update-urile pe Windows, aici e problema la configuratiile mai slabe, trebuie o disciplina stricta a update-urilor, care se fac manual).

| Yuoia a răspuns (pentru flixbuster):

" Poate l-ai cumparat recent dar nu e clar ce inseamna "nou" pentru tine."
Din magazin. Si la un pret "consistent". Am mers si eu ca prostul pe ideea ca ce e scump e si bun.
Stiu faza cu update-urile. Atunci nu mai misca deloc. Nu mai pot nici sa inchid o pagina.

| flixbuster a răspuns (pentru Yuoia):

In magazin se gasesc inca modele vechi de laptop-uri cu procesoare Celeron N4xxx (pocnitori absolute pentru Windows). Daca mai nimeresti si unul cu HDD si 4GB RAM, te-ai ars. Am vazut asa ceva la Carrefour - si la un pret "consistent", cum zici tu.

De aceea zic, cumparat recent nu inseamna automat nou (ca din magazin, de pe Internet sau de unde o fi).

Zi mai bine ce producator/model exact ai cumparat. Si mai bine, da configuratia de baza - pentru Windows asta inseamna CPU, RAM si HDD/SSD. Le gasesti pe toate usor in Task Manager. Daca vrei pentru jocuri, si GPU - tot in Task Manager il gasesti usor.

| Yuoia a răspuns (pentru flixbuster):

Dell, I3, 1TB. Ce sa-ti mai zic?

| flixbuster a răspuns (pentru Yuoia):

Ceva in genul "Dell Inspiron 3590, i3-6300U, 8GB DDR3, HDD 1TB".

Din ce mi-ai zis: Dell e ok, i3 e ok (si mai bine daca zici exact ce i3 cum am scris anterior). 1TB daca e SSD e ok, daca e HDD nu e ok (trebuie sa schimbi cu SSD). Nu ai zis nimic de RAM: daca ai 8GB e ok, daca ai 4GB mai trebuie inca 4GB.

Cu i3/8GB RAM/SSD si instalat corespunzator, iti garantez ca zboara la boot si web browsing.

Am facut upgrade in ultimul an la cel putin 10 sisteme i3/i5/i7 generatii 2/3/4/6/7, doar atat: schimbat HDD cu SSD (256GB sau 512GB, dupa nevoile si buzunarul proprietarului) si adaugat 4GB RAM (configuratiile originale erau cu 4GB RAM) ca sa aiba 8GB RAM. Toti, fara exceptie (prima data si eu), au fost uimiti de cat de bine se misca - asta in conditiile in care pe la magazine ii sfatuiau sa dea mii de lei pe sisteme noi ca ale lor sunt "depasite". Au scapat cu 50-100 lei RAM (DDR3 sh sau DDR4 nou), 100-150 lei SSD (240/256GB sau 480/512GB, intotdeauna nou) + 100 lei instalarea profesionala Windows. Total: intre 250 si 350 lei.

| flixbuster a răspuns:

Nu, nu este safe sa instalezi Win 7 (si nici Win 8.1).

Pe acel laptop poti instala Win 10 (ceea ce ai facut) - daca are un CPU minim i3 (sau i5, i7), 8GB RAM si SSD. Ce nu ai, cumperi si schimbi. Cu minim i3, 8GB RAM si SSD iti va merge ok Win 10.

Daca nu, decat sa instalezi Win 7 mai bine incerci Linux Mint Xfce 21.2

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=307