| Theseus a întrebat:

Salut!
As dori sa achizitionez un dispozitiv care sa imi protejeze dispozitivele de acasa de scurtcircuituri, caderi de tensiune, fluctuatii etc. Adica in zona mea, se intrerupe curentul spontan aproape saptamanal. Nu dureaza decat 1-2 secunde sau mai putin. Destul cat sa-mi opreasca modemul de internet, tv-ul, PS, etc.
Ce vreau eu sa "protejez" ar fi: modemul de internet, televizorul, PS si home cinema-ul. Pe toate le am conectate la acelasi prelungitor, deci de ajuns ar fi sa conectez respectivul prelungitor la un UPS/stabilizator de tensiune. Dar nu stiu la ce specificatii sa ma uit.
Niste indrumari sau alte solutii?
Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi un UPS, de minim 600W.

Dar, intai verifica daca si vecinii tai au asemenea problema!
Daca nu au, atunci cheama un electrician calificat, sa verifice instalatia electrica!

Răspuns utilizator avertizat