| rrrrares33 a întrebat:

Salut, as dori sa invat sa creez un site de la 0. Stiu ca am nevoie de cunostinte in HTML CSS si JavaScript, dar stiti vreun site de unde pot invata HTML CSS sau JavaScript in detaliu?

Am nevoie deoarece pana la sfarsitul veri daca reusesc sa fac un site unor prieteni o sa primesc 400 lei si vreau sa vad daca pot atat de repede... deci ce spuneti? rolling on the floor

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu poti sa inveti si HTML si CSS si JavaScript pana la sfarsitul verii, decat poate daca esti un geniu.
HTML si CSS sunt oricum destul de "grele" pentru cineva care n-a mai invatat asa ceva pana acum, asa ca de JavaScript nici nu se pune problema.

Le poti invata si in 2 saptamani, dar nu le poti aplica, decat ca alte site-uri in fata, si clar nu sa faci un site care sa arate calumea.

Deci raspunsul e nu, nu ai cum sa inveti HTML, CSS si JavaScript pana la sfarsitul verii, cel putin nu suficient cat sa faci ceva calumea.

Daca ai chef de invatat, gasesti pe codecademy si w3school tutoriale in engleza.

Codecademy iti da lucruri esentiale, dar de pe w3school inveti ce trebuie.

Mai bine ii lasi pe ei sa-si caute pe altcineva, intr-o luna si ceva de invatat HTML, CSS si JavaScript nu poti face un site care sa arate calumea, poti sa faci o porcarie, dar cam atat.

| rrrrares33 explică (pentru MenInShadow):

Am inteles, o sa le spun sa caute pe altcineva dar multumesc mult. o sa incep sa invat oricum!

| MenInShadow a răspuns (pentru rrrrares33):

Invata, e o idee buna, HTML si CSS si cele mai usoare limbaje de mark-up (nu's de programare), si se invata la inceput greu.
Dar odata ce le stii, si cand incepi sa faci site-uri, dupa cateva incercari si ore lucrate, o sa poti sa lucrezi foarte rapid, si pentru un site relativ simplu, n-o sa-ti ia mai mult de... sa zicem 2 zile maxim, doar cu HTML si CSS.
Cu JavaScript e mai complicat, abia ala e limbaj de pogramare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.w3schools.com/

iti ofera lucrurile de baza si pentru html si pentru css si pentru JS. Depinde doar de tine cat de repede acumulezi, insa JS e deja un limbaj de programare si nu se invata in 2-3 zile.