| Pavell a întrebat:

As putea sa conectez doua routere wireless pe aceeasi priza de internet?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca le legi in cascada.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

"Da, daca le legi in cascada"

nu prea - ieșirea asta oferă acces FĂRĂ parolă

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Gresit.
Aceasta configuratie poate asigura 2 iesiri wi-fi cu 2 parole diferite.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

și mai greșit
conectarea e in paralel pentru 2 parole diferite

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

In paralel nu poti conecta 2 routere pe o singura intrare. tongue

Conectarea corecta se face astfel:
Se conecteaza primul router pe cablul de intrare internet si se configureaza intrarea (WAN) si iesirea wi-fi.
La una din iesirile (LAN) se conecteaza prin cablu intrarea celui de al doilea router. Se configureaza iesirea wi-fi a celui de al doilea router.
Pentru configurare se foloseste un calculator si un cablu UTP cu care se conecteaza pe iesirea routerului care se configureaza.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Nu : "paralel" pe cablu de rețea - și am mai zis-o acu vreo două ore

ieșirea aia e cu semnal accesibil fără parolă

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Daca pui 2 routere paralel pe o retea, atunci nu se pot distinge in timpul comunicatiei.
Eu am configurat mai multe asemenea retele, chiar si cu 3 routere si retele wi-fi separate, toate cu parola proprie (WPA2).
Poti incerca si tu, functioneaza.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Extinderea (repetarea) wi-fi totdeauna asigura un semnal mult mai slab (viteza mai mica) decat extinderea printr-un cablu!
Pur si simplu, al doilea punct primeste deja semnal slabit de la primul, din cauza distantei si a obstacolelor.

Repetare wi-fi se foloseste doar unde nu se poate trage un cablu intre cele doua routere.
Altfel, comunicarea va fi mult mai lenta si poate depinde chiar si de pozitia persoanelor din razele de actiune.

Daca este nevoie de semnal mai puternic, la distanta mai mare, atunci e mult mai bine sa se foloseasca antena wi-fi exterioara, dirextionata (nu omnidirectional! ), cu care se pot face comunicatii bune chiar si la distanta de peste 100m.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Printre primele rezultate de acolo: https://www.youtube.com/watch?v=xa70Hghs8uA

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Eu vorbesc din proprie experienta, nu de pe vrajitorul Youtube. big grin
Am reusit sa fac conexiune si transfer de date wi-fi la o distanta de cca 500m, cu sistem de antene directionate cu castig mare (10-12 dB), care a functionat asemanator ca si o retea din camera la 3-4m, deci satisfacator (inclusivpentru vizionare filmare de la camera HD).

Pentru un necunoscator sarac /zgarcit, care nu apeleaza la un specialist cu experienta, solutiile Youtube pot fi (nu totdeauna) solutie, dar exista si riscul banilor aruncati degeaba.

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar are nevoie (?) de 2 fluxuri wifi pe același conexiune o să le lege "paralel" pe cablu de rețea

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta?

| Mete0ra a răspuns:

Da merge ca asa am facut si euhappy