| akashi4 a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi mai pun laptopului meu 4 gb de ram sa am in total 8. S.ar merita care ar fi dezavantajele si avantajele? Ce ar trebui sa stiu inainte sa cumpar?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa stii cate sloturi ai la laptop, cat suporta pe fiecare slot si la ce frecventa. Exemplu: daca ai 4 Gb pe un slot si ai 2 sloturi (poti avea si numai unul) esti sigur ca va suporta 4 Gb pe celalalt. Daca pe un slot ai memoria la 1333 Mhz si vei pune pe celalalt una la 1066 Mhz n-ai facut mare scofala. Amandoua vor lucra acum la 1066 Mhz si mcsorezi viteza de lucru. E ca si cand ai doua locuri de parcare dar cea de a 2-a are iesirea prin acelasi loc. Vor intra mai multe masini dar in caz de ceva se vor ingramadi la iesire. Si, apropo: "ar merita" nu "S-ar merita".

| relian a răspuns:

Ce trebuie sa stii este cit suporta maxim si ce frecventa are sau poate suporta max laptopul tau.Cel mai bine ar fi sa cauti aceste info si eventual sa pui o mem de o viteza mai mare decat ce ai. Daca doar vrei sa maresti ce ai va trebuie sa pui inca un stik de 4 gb de aceiasi frecventa cu ce ai deja instalat.Sau si mai simplu, scoate bateria la laptop, scoti stiku ala, mergi la un magazin ca oricum acolo trebuie sa ajungi arati ala siti dau aia exact ce ai nevoie.Mai bine de atit nu se poate, asta daca nu te pricepi si nu vrei sa cumperi altceva decat trebuie.

| Țoglă a răspuns:

Probabil că vrei să îți adaugi cei 4GB pentru jocuri.Nu e recomandabil să te joci pe laptopuri.
4GB e bine dacă nu-l folosești la jocuri.

| Claudiu1905 a răspuns:

Pentru un laptop 4gb e deja mult, eu am 2 gb la pc si merge binisor si pe jocuri, Sims 3, GTA SA, NFS Carbon