| Ionut7743 a întrebat:

Salut.

Caut si eu un laptop pentru editare foto - video.
As dori cateva sfaturi pe ce sa ma focusez mai mult (procesor, placa video, ecran, etc).

Bugetul il am destul de flexibil.

Singura chestie e ca vreau sa aiba si un design frumos.

Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci editare profesionista de foto /video, atunci iti cumperi un PC cu un monitor de minim 19".
Daca vrei sa faci editare la nivel de amator, ocazional, sa te dai "mare" in fata prietenilor, atunci iti cumperi un laptop frumos, estetic, care-ti place.

Este exact ca si cand iti cumperi haine sau incaltaminte: cele frumoase, la moda sunt scumpe, dar nu poti umbla cu ele doar ocazional.
Pentru folosire indelungata, de toate zilele, iti cumperi haine si incaltaminte rezistente, care costa mult mai putin in timp si... sunt si comode si fac fata mult mai bine cerintei de solicitare intensiva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Una la mina, nu vrei laptop daca vrei editare foto - VIDEO mai ales. A doua la mina, sa aiba SI design, haha. Bai, deci tu ori vrei o SCULA de incredere, RAPIDA si STABILA cu care SA FACI BANI, ori vrei o posetuta rosie cu paiete si un spray de dat glitter prin barba? Hotaraste-te. Iar buget "flexibil" daca inseamna cu adevarat flexibil si generos cum ar trebui sa fie pentru treaba asta... ceea ce vrei e o uritenie de la astia - https://eurocom.com/ec/modelsg(3)MobileWorkstations
Daca nu, ceva cu macar 32 GB de memorie si cel mai puternic procesor pe care il cuprinzi in buget. Eventual cu o placa video care sa se impace cu softul(rile) de editare video folosit(e).

| kb9 a răspuns:

Pentru editare foto, puteai instala GIMP pe cam orice PC.
Pentru editare video ai nevoie de mai multa putere de procesare.
Iti recomand laptop-ul asta, are si destul RAM cat sa rulezi cam orice program de editare video:
https://www.pcgarage.ro/......tom-black/

| kb9 a răspuns (pentru kb9):

Scuze pentru cat de gros e, nu o sa gasesti laptop-uri subtiri si bune, cele subtiri sunt pentru utilizatorii obisnuiti, pentru Word, GIMP, Minecraft, chestii de-astea:*).

| anonim_4396 a răspuns (pentru kb9):

Daca rulezi Minecraft pe un laptop subtire ia foc procesorul ala in timp. Poate vrei sa spui LoL, CS 1.6 etc. astea nu-s asa intensive. Dar da, laptopurile subtiri sunt de cacao ca se supraincalzesc.

| kb9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am un laptop subtire si rulez cu usurinta minecraft si gta 5,

| Ionut7743 explică (pentru kb9):

Salut, tu ce laptop folosesti?

| kb9 a răspuns (pentru Ionut7743):

Asus X509FL - Intel i5 8250U, 8GB Ram 2666MHz, MX250 2GB Vram, SSD 258GB, Windows 10 Home
E subtire si cat de cat bun
Merge GTA5, pot sa editez foto si video(video, pentru un clip de 10 minute, ajungi sa stai 1 ora sa se proceseze) si...eu, ca utilizator obisnuit, pot sa fac ce am nevoie sa fac pe el.

| Canndii a răspuns:

MacBook Pro 2020 13' sau 16', dar e foarte scump cel de 16 inch.