| eu1996 a întrebat:

Este normal ca atunci cand copii ceva de ce o partitie pe o alta, hard-ul sa imi lucreze la 100%.Am un windows 7 ultimate 64-bit proasat formatat si asta se intampla.

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Da pentru ca daca tu de exemplu muti ceva dintr-un folder in altul din aceeasi partitie, la folder i se modifica doar locatia logica (locatia folder-ului) dar fisierele raman in aceeasi locatie pe HDD, in schimb cand HDD-ul este partitionat, este impartit in mai multe bucati si fiecare bucata este ca un HDD, deci cand muti fisierele dintr-o partitie in alta este ca si cum ai muta de pe un HDD pe altul.

| defapteunuexist a răspuns:

In afara de copierea care o faci mai ai si alte programe pornite? cand iti ajunge la 100% ti-se blocheaza? ce HDD este?

| eu1996 explică (pentru defapteunuexist):

Am un hard de 500 gb, si inainte am avut aceasta problema pe windows 8, doar ca acolo sarea la 100% fara motiv cu o viteza de 0, 3 mg/s.Am cautat pe forumuri si am vazut ca la windows 8 e foarte intalnita aceasta problema si deci, am pus 7.Alte programe pornite pe care le am cand fac copierea sunt:browser, antivirus si cam atat.De blocat nu cred ca se blocheaza, sistemul merge bine, dar uneori(pentru ca am inceput sa analizez cand ajunge la 100) si cand pornesc un video full hd sare la 100 pentru cateva secunde.

| defapteunuexist a răspuns:

Sti uneori WDC-urile au incapatanarile astea de a o lua razna! Ai incercat si pe alt pc sa vezi daca iti face la fel?

| eu1996 explică (pentru defapteunuexist):

Nu,pentru ca nu l-am desfacut de prea multe ori, si nu sunt obisnuit cu partea hardware.

| defapteunuexist a răspuns (pentru eu1996):

Descarca HD Tune si fa-i un diagnostic cu el!

| eu1996 explică (pentru defapteunuexist):

L-am pus, si dupa ce am dat la error scan, scria ca totul e ok, apoi la health totul e ok, in afara de un proces(sau ce este) la care scrie"attention" si acela este (c7) interface crc error count, dar sub toate aceste procese, dupa cum am zis imi arata un ok scris cu verde.Altceva nu stiu ce sa iti mai spun. Ceva pareri?

| defapteunuexist a răspuns (pentru eu1996):

Eu zic sa il incerci si pe alt PC!

| pestisorulauriu a răspuns:

Domnule, rapsunsul se afla in configuratia calculatoruil tau. Este normal ca, daca ai un HDD mai lenes sa fie super solicitat la maximum pentru ca celelalte componente ii "striga" mereu ca e codas, mai ales intr-o actiune de copier de pe o partitie pe alta unde, caul de citire/scriere trebuie sa alerge dintr-un loc in altul facand 2 operatiuni citire/scriere.

| eu1996 explică (pentru pestisorulauriu):

Am un hard de 500 de gb, procesor de 3, 2 ghz triple core, si 3 gb rami. Puteti sa imi spuneti mai multe?