| NewAge a întrebat:

Intrebarea asta e cei pentru care ştiu sa lucreze in Pascal. Am primit o problema la informatica in care ni se cerea sa interclasam 2 siruri, fiecare citit dintr-un fisier diferit (ordonate crescător), într-un al treilea. In cel de-al treilea trebuiau sa fie la final elementele celor 2 in ordine crescătoare si toate astea fără utilizarea vreunui algoritm de rearanjare gen BubbleSort.
Îmi puteti da vreo idee sau chiar rezolvarea? big grin
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Ai 2 vectori a si b de lungime n, fiecare cu un index i si j.
apoi ai vectorul c de lungime 2*n cu indexul k.
i=j=k=1 initial
cat timp i< n sau j< n
begin
verifici care dintre a[i] si b[j] e mai mic si il adaugi in c[k]
(daca ai adaugat a[i] o sa incrementezi i)
(daca ai adaugat b[j] o sa incremntezi j)
iar in final incrementezi k.
end;