| specialistu1997 a întrebat:

Salut la toti! Eu vreau sa devin programist. Ce limbaje de programare trebuie sa le stiu mai bine?

11 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

C, C++.

| Zenithf a răspuns:

Programator, trebuie sa fi la curent cu tot ce apare nou pe piata, si pe cat posibil sa cunosti bine libajul care apare maine.
Asa este in toate meseriile astea care sunt in continua evolutie, ca si cand ai face surfing. Cat esti pe val, te admira toti, cand te-ai scufundat, nu te mai cunoste nimeni.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai doar daca vrei nu si poti, nu e suficient sa intri pe un site de gen TPU unde se discuta desprea activitati simple, liba Engleza la perfectie si germana, franceza si spaniola cam astea ar trebui sa le stii pentru a te descurca cam peste tot, du-te la un kurs special, exita carti, chiar daca in ele sunt si cum sa stingi calculatorul acolo este totodata si chesti care iti vor da acel " zvac " si sa stii ca daca esti din 1997 (de la numele tau pr TPU ) la 14 ani nu ai ce face decat laba, du-te la o facultate mate-info, dupa liceu bineinteles si atuncea vei intelege tot, dar din moment dat ce intrebi asta pe TPU...

| KIDoOr a răspuns:

Daca vrei sa fi programist, iti propun sa inghiti dexul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Limbajul nu este atat de important cat algoritmii si modul de gandire. Daca reusesti sa realizezi un program in pseudocod atunci cand vei trece la limbaj va fi destul de usor.

Acuma depinde si ce vrei tu sa faci, dar pentru inceput trebuie sa incepi cu un limbaj low level precum C.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Cele mai importante C++ (regele), Java, Adobe. Stii aceste 3 limbaje si poti lucra oriunde vrei tu (in domeniu, fireste)

| backback a răspuns:

Se spune programator

| roxyb97 a răspuns:

Engleza si franceza dac le sti pe astea la perfectie iti zic eu ca nu o sa ai probleme

| misuh a răspuns (pentru roxyb97):

laughing)))) Limbaje de programare. Nu limbaje de vorbire

| misuh a răspuns:

DC+ happy Cel mai important.

| calecss a răspuns:

Depinde ce facultate vrei sa urmezi.
In principiu, cele mai importante sunt c++, pascal, codebox, java. Asta e opinia mea, eu am lucrat la liceu in c++ si pascal, de codebox si java am auzit de la un prieten care este la faculatea de arhitectura navala la Galati happy