| Irinel19 a întrebat:

Salut, ma confrunt cu o problema la o imprimanta Samsung SCX-4655F. Problema este in felul urmator, imprimanta era inainte sheruita in retea pentru a se putea scoate facturi din magazin, era legata la unu din pc-urile din birou. Am achizitionat un router tp-link cu port usb pentru a o putea face independenta de acel pc, toate bune si frumoase am reusit pe 4 unitati de lucru dar nu si pe acel pc din magazin. Am incercat totusi sa vad daca pot printa cu imprimanta conectata direct la el si surpriza a fost mare, imprimanta dupa instalarea driverului o recunoaste, toate bune si frumoase pana aici. Daca vreau sa scanez ceva pot dar in momentu in care dau sa printez scoate imprimanta din standby si nimic mai mult am fost atent sa nu fie conectata pe un port usb3.0 si nimic. Nu inteleg unde este problema este setata si ca imprimanta implicita, poate cineva s-a mai lovit de aceasta problema. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| aalexei a răspuns:

Am conectat multe imprimante la multe printservere si am intalnit si eu asa problema.
Trebuie sa dezinstalezi printerul+driverul.
Uite mai intai in control panel-add and remove programs, dezinstaleaza tot ce tine de Samsung scx, apoi in cmd scrie comanda printui /s /t2 si verifica sa nu fie vreun driver Samsung, daca este il dezinstalezi. Opresti temporar orice firewall pe timpul instalarii imprimantei. Apoi conectezi imprimanta la printserver tp-link si instalezi din nou imprimanta prin retea cu ajutorul SamsungUniversalPrintDriver3. Daca nu gaseste MAC/IP imprimantei(printserver), scriele manual.
Alta varianta este dezarhivarea pachetului SamsungUniversalPrintDriver3 si instalarea imprimantei manual din control panel, printers, Install printer-Add local printer - Create new port - Standard TCP/IP port, scrii IP printserverului, next, cand te intreaba drivere indici calea unde le-ai dezarhivat, custom, raw.
Pentru a putea scana prin retea trebuie de instalat TP-Link USB printer controller (http://www.tp-link.ro/download/TL-WR1043ND.html#Utilitare) iti alegi versiunea ta v1, v2, v3
Daca lucreaza prin retea la celelalte 4 PC, atunci va lucra si la asta.

| Irinel19 explică (pentru aalexei):

Multumesc pentru indrumare, voi incerca si aceasta varianta. Poti sa imi spui dupa parerea ta daca vreau sa conectez imprimanta la acel pc din magazin dc nu printeaza doar o scoate din standby? De scanat scaneaza nu sunt problema. Ma gandeam ca daca reusesc sa o fac sa mearga pe cablu direct in unitate la acel pc (sa printeza va merge si prin acel print server).
Ce am obs, este in felu urmator daca imprimanta e conectata prin printserver si ii dau comanda de pe acel pc imi scaneaza si daca ii dau printare mi-o scoate din standby atat nu printeaza. Daca conectez cablu USB in unitate la fel scaneaza dar nu printeaza o scoate din standby. Mersi!

| aalexei a răspuns (pentru Irinel19):

Greu de spus de ce anume o scoate din standby si nu face nimic mai mult. Eu as deschide fereastra "see what's printing" apoi dai o foaie de test la tipar, paralel te uiti ce scrie in ferestruica asta, spooling, printer error, sau altceva...(Asigura-te sa nu fie pusa bifa Use printer offline) Daca nu printeaza nici prin retea, nici direct prin usb, atunci e sigur in sistem problema. Poti sa incerci sa creezi un user de test cu drepturi de admin si sa instalezi imprimanta, poate va lucra, daca nu - stergi userul.
Trebuie sa faci o comparatie, sa gasesti care este diferenta dintre acele 4 PC la care lucreaza aceasta imprimanta (ce sistem, x86/x64, ce versiune de drivere) si acesta la care numai scaneaza, trebuie sa fie ceva diferit. Uneori banal schimbi alt cablu USB (de dorit sa fie ecranat) si dupa asta printeaza. Sunt cazuri diferite dar poate te ajuta.