| BigLike a întrebat:

Salut, mi-am cumparat un nou usb de 64GB, merge foarte bine insa am vrut sa imi reinstalez windows-ul pe pc asa ca am vrut sa il fac bootabil iar apoi sa pun windows pe el.
Formatul lui era EX FAT asa ca am incercat sa il schimb in NTFS sau FAT 32 insa doar cu ajutorul pc-ului propriu zis nu am reusit (calculatorul nu putea sa il formateze in niciun alt format in afara de cel instalat de producator adica EX FAT. Descarcasem mai multe programe care erau destinate sa schimbe formatul. Cred ca nu le-am folosit corect pentru ca acum cand introduc usb-ul in pc nu apare nimic, chiar daca se aude acel sunet specific al pc-ului cand un alt device se conecteaza la el. De asemenea as vrea sa specific ca atunci cand intru la my computer acest usb nu apare. Stie cineva ce are si cum as putea remedia?
Multumesc frumos anticipat! Seara buna.

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca USBdeview pentru a-i dezinstala driverul, apoi reintrodu-l. Foloseste o formatare prin cmd daca nu merge altfel:
https://www.youtube.com/watch?v=HzJKnxcAyj8

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cumva l-ai scos fara sa dai eject. Cat despre a pune Windowsul, un stick de 8 Gb este de ajuns. Mergi cu el pe alt PC si formateaza-l acolo. Chiar ar fi bun un PC cu Linux.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Un stick de 64Gb se poate formata in Ext FAT, eventual in NTFS, dar in nici un caz nu in FAT sau FAT32.
2. Intra in Drive Management su vezi daca acolo se mai vede stick-ul.
Daca da, atunci creaza o partitie Ext FAT pe el si ai rezolvat problema.
Daca nu se vede, atunci descarca si instaleaza "EaseUS Partition Master 10 sau mai nou si incearca refacerea partitiei cu el si crearea unei partitii Ext FAT (e posinil sa-l numeasca doar simplu "FAT").
3. Daca nu ai reusit cu nici unul din cele doua metode de mai sus (2) si nu se mai vede nici urma stick-ului, atunci inseamna ca stick-ul este defectat fizic.

| BigLike explică (pentru Bula):

Daca intru la: start apoi click dreapta pe computer selectez manage apoi daca intru la storage iar apoi la disk management sub partitiile calculatorului apare disk 1 insa la acesta nu arata capacitatea lui si nici cat este folosit din el spre de osebire de partitiile calculatorului. Crezi ca mai pot sa i fac ceva? De asemenea tocmai am incercat sa il formatez folosind CMD insa aici dupa ce scriu format /FS:FAT32 /Q si cifra partitiei (in cazul meu Hhappy imi scrie sa introduc mai intai partitia H: si apoi sa apas enter

| Bula a răspuns (pentru BigLike):

Da, cum am spus.
Stick-ul este vazut de sistem, dar are tabela de partitie stricata.
Dai click-dreapta pe spatiul discului (in Disk Management) si vezi daca poti crea partitia.

Daca n-are in meniul-dreapta creare de partitie sau formatare, atunci ramane varianta a doua din (2):
"Descarca si instaleaza "EaseUS Partition Master 10 sau mai nou si incearca refacerea partitiei cu el si crearea unei partitii Ext FAT (e posinil sa-l numeasca doar simplu "FAT")."

| BigLike explică (pentru Bula):

Am descarcat EaseUS partition master 12 insa cand intru in acest program nu apar decat partittiile calculatorului nu si usb-ul.

| Bula a răspuns (pentru BigLike):

Ai grija sa fie introdus stick-ul cand pornesti programul!
Daca-l introduci cand programul este deja pornit, atunci trebuie dat "Refresh" la structura (programul nu-l observa automat, din oficiu).
Incearca sa bagi stick-ul in mai multe porturi USB (+Refresh), pana ce programul il recunoaste.
Daca nu "vede" nici atunci stick-ul, atunci inseamna ca este intr-adevar mort, se poate arunca.

| RAY a răspuns:

Rufus se ocupa de toate

| NLS a răspuns:

E vazut in Disk Manager? (click dreapta pe My Computer (This PC, etc) - Manage - Disk Management )

Daca nu...
In BIOS e vazut momentan, dupa acele ispravi?

| PainTech a răspuns:

Ai primit raspunsuri destul de bune, as vrea sa mai adaug ceva : Sistemele de operare ( ~XP ) mai vechi nu suporta formatele noi precum NTFS in mod default.

| BigLike explică (pentru PainTech):

Sistemul este win 7, am incercat varianta lui CM7YRE urmarind tutorialul lasat de el insa nu am reusit sa rezolv problema.
Atunci cand cumparasem stick-ul mergea perfect. Totul a inceput cand am incercat sa il fac bootabil folosind programe pentru asa ceva (am folosit aceeasi metoda doar putin mai diferit cu ceva timp in urma cand mi-am facut cardul de memorie de 32 GB bootabil ca sa instalez win pe laptop). Deoarece nu am reusit sa i schimb formatul din ex fat in fat 32 sau ntfs doar cu ajutorul calculatorului m-am uitat la mai multe tutorial si cred ca ultimul program folosit a fost MACRORIT PARTITION EXPERT cel care parerea mea, l-a stricat. ma intreb daca as putea sa i dau cumva reset din fabrica la usb? Stiu ca pare stupid ceea ce spun insa nu stiu ce sa i fac sa il fac folositor, sa pun chestii pe el.