| DoNotDisturbDND a întrebat:

Mi-am reinstalat Windows-ul din 7 in XP si acum nu mai imi merge internetul. Am interned cu Modem de la Rometelecom (ClickNed) v16 parca adica cu un loc de connectare.
Cum as putea sa instalez internetul din nou? Am incerca prin control panel la Internet Connections etc... dar nu am gasit nimic.
Dau funda! Multumesc Anticipat!

21 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Intra in start-run si tasteaza cmd.
Acolo scrii systeminfo si vezi ce placa de baza ai, apoi iti iei driverul de retea de pe net.
Apoi folosesti slimdrivers pentru a face update, manual e mai greu.
Succes!

| DoNotDisturbDND explică (pentru ROB3RT89):

Si care este mai exact placa de baza? ca imi apar mai multe acolo.

| Razvanp69 a răspuns (pentru ROB3RT89):

M-am holbat 10 minute si nu imi arata placa de baza

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DoNotDisturbDND):

Uita-te la system manufacturer, acolo vezi denumirea placi(Asus, gygabite, msi etc)si mai jos modelul.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Razvanp69):

Esti tu asa sigur?!
Uita-te atent la system manufacturer, si iti arata!
Daca nu poti sa vezi alb pe negru, scrie in loc de cmd dxdiag, poate e mai ok negru pe alb!

| Razvanp69 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Cu dxdiag stiu si eu oh go on dar iti fac printscreen sa vezi ca cu cmd`u nu arata placa de baza.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Razvanp69):

Cmd-ul arata tot, asta daca stii sa-l folosesti si mai ales daca te uiti atent.
Daca stii cu dxdiag, nu inteleg de ce te mai complici sa lucrezi in cmd...

| Razvanp69 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Am incercat varianta ta.

| taken a răspuns:

Instaleaza driver-ul pentru Inernet(Lan).
Ce placa de baza ai?

| DoNotDisturbDND explică (pentru taken):

Habar n-am laughing dar nici nu stiu cum mai exact se instaleaza...

| Razvanp69 a răspuns (pentru DoNotDisturbDND):

Cum ti-ai reinstalat windows-ul fara sa stii ce drivere iti trebuie?raised eyebrows

| DoNotDisturbDND explică (pentru Razvanp69):

Pai eu foloseam DriverMax pentru imi instala tot ce imi trebuie.

| Razvanp69 a răspuns (pentru DoNotDisturbDND):

Tu acum de pe ce intrii pe net?

| DoNotDisturbDND explică (pentru Razvanp69):

De pe un alt PC mai praf...

| Razvanp69 a răspuns (pentru DoNotDisturbDND):

Dai download la everest. il pornesti, vezi ce placa de baza, intrii pe net cauti driverele ( "placa de baza" drivers-> search).Pui pe un stick driverul LAN apoi bagi stikul in celalalt pc si instalezi si din cate imi aduc aminte ar trebui sa porneasca singur modemul fara sa ii mai faci tu ceva.

| taken a răspuns:

Vezi cu acest program:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Il descarci de aici:
http://www.mediafire.com/? caoezzax1aiawcq
Nu trebuie instalat.Il deschizi, dublu click in staga pe placa de baza(motherboard), apoi click pe placa de baza(motherboard) si citesti in dreapta la numele placii de baza(motherboard name).
Scrii aici numele placii de baza.

| taken a răspuns:

Nu stiu de ce mi-a despartit link-ul.
Vezi acolo pe Youtube, mai joc unde scrie afisati mai multe dai click si ai link-ul acolo(cu albastru).

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Ai instalat driverele?

| DoNotDisturbDND explică:

La mine scrie ECS acolo.dar e clar...trebuie sa imi bag windows 7 din nou din pacate...

| Razvanp69 a răspuns (pentru DoNotDisturbDND):

Vezi ca ciclurile astea de formatare reformatare deterioreaza hdd-ul.

| Al3x1991 a răspuns:

Dai restart la net