| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Panourile solare produc energie electrica numai daca sunt orientate spre soare. Daca un panou este intr-o zona mai umbrita intr-o parte a zilei acesta nu va produce deloc curent?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Va produce, dar nu la același voltaj ca și când ar fi soare intens, de aceea se orientează de regulă spre răsărit, ca să beneficieze de lumina solară cât mai mult.Succes

| SSJGohan3 a răspuns:

Va produce.el capteaza lumina...asa imagineazati conteaza tehnologia care o pui iar pe urma ea va transforma energia din lumina in energie electrica..deci va produce dar cu cat e mai innsorit cu atat mai mare lumina care o capteaza...

| BodyBood a răspuns:

Poate vineri seara

| YoStriker a răspuns:

Daca bate si foarte putin soarele in el tot produce energie numai ca foarte greu si daca bate soarele doar intr-un colt nu o sa mearga nici macar becul, dar daca bate cam in jumate din el o sa produca destul cat o sa ai nevoie. Totusi daca poti face cumva sa-l pui mai la soare.

| K0sti a răspuns (pentru YoStriker):

Zau...si cand nu e soare si e nor nu produce curent...bai copilasi!

| YoStriker a răspuns (pentru K0sti):

Daca nu e soare nu produce, dar poti sa-ti bagi curent prin cablu pentru a preveni orice adica cand e soare te bagi prin cablu cand e soare nu mai folosesti cablu si apropo eu nu am vorbit asa cu tine si cred ca tu esti copil pe langa mine.

| K0sti a răspuns (pentru YoStriker):

Daca nu e soare produce, ca sa fie clar, nu la aceeasi intensitate, dar produce suficient! Lumina sa fie, nu e musai sa fie soare! Cand mai dati sfaturi faceti-o astfel incat sa nu-l bagati in ceata si mai rau pe cel care pune intrebarea! Dupa ce ca e el aiurit, il mai aiuriti si voi!