| Steregoi a întrebat:

Se poate produce energie electrica fara miscare? Eu spun ca nu. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| socipath63092 a răspuns:

Exact

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal. Ce, bateria Duracell se mișcă?!?

| Steregoi explică (pentru mihai69):

In acumulatori e "energie electrica" inmagazinata sau stocata adica a fost produsa deja si nu se produce. Si oamenii care au facut acumulatorii s-au miscat.

| mihai69 a răspuns (pentru Steregoi):

Confunzi acumulatorul cu bateria. În baterie nu e stocat nimic, în afară de niște substanțe care produc electricitate prin simplul fapt că STAU împreună.
Există și celule Peltier, care produc electricitate din căldură, dar tot fără mișcare.

| Steregoi explică (pentru mihai69):

Nu scapi de mișcare orice ai spune. Ți-am explicat cum sta treaba cu particulele elementare. Electricitatea, fara sarcina electrica, nu ar exista. Sarcina electrica nu exista fara mișcare.

| Romanul86 a răspuns:

Free Energy Generator Magnet Coil 100% Real New Technology New Ideea Project caută pe Youtube.

Pilele Karpen, sistemul producător de energie electrică fără să consume ceva în schimb caută pe Youtube.

| socipath63092 a răspuns:

Nup, daca stai sa te gandesti totul se misca intr-o sincronizare perfecta sau haos.adica daca te uiti la un mar pe o masa ea sta nemiscata dar daca te uiti cu microscopul la ea se misca ceva.nuj daca intelegi

| Steregoi explică (pentru socipath63092):

Nu exista haos insa sincronizare perfecta exista.

Miscarea nu produce intotdeauna sarcini electrice pentru ca sunt particule elementare precum neutrinul electronului care desi are spin nu are sarcina electrica.

Sarcina electrica a unei particule elementare e doar in prezenta miscarii sau a spinului.

Deci energia electrica depinde de existenta miscarii.

| socipath63092 a răspuns (pentru Steregoi):

Exact