| ionutdmx a întrebat:

Se poate alimenta un amplificator auto la priză? Adică are cablu de alimentare la priză? Dacă da, imi puteţi spune ce cablu și de unde pot face rost? Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Nu. ai nevoie de un redresor sa transforme curentul alternativ in curent continuu. (220v-12v Dc ) sau cu un transformator de 12v si 3-4A o punte redresoare si niste condensatori (pentru filtraji). Mai sus ti-am expicat cum sa faci un redresor ( alimentator ) pentru alplificatorul tau. Bafta

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

De cati watti este amplificatorul tau? Mai poti sa-l alimentezi si de la o sursa de pc.

| ionutdmx explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

E blaupunkt de 330 W

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru ionutdmx):

Da poti incerca ce am scris eu mai sus. Dar nu merita sal arzi incercand sa-l conectezi la retea (la priza ) bafta. DACA MAI AI NELAMURIRI POTI INTREBA happy

| ionutdmx explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Mai simplu nu se poate folosi un adaptor 220vAC-12vDC?

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru ionutdmx):

Poti folosi si un adaptor dar sa aiba o intensitate ( amperi multi ) Gen 5-7 max 7 A

| K0sti a răspuns (pentru ionutdmx):

NU! O sursa de PC!

8 răspunsuri:
| etcl22 a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti neaparat un redresor.Redresorul are curentul mare si ai putea sa arzi amplificatorul.In schimb poti folosi un adaptor 220vAC-12vDC care poate fi cumparat de la un magazin de specialitate sau de la un supermarket.

| ionutdmx explică (pentru etcl22):

Daca amplificatorul e de 330w, atunci pot folosi un adaptor de 220v - 12v fara riscul de a arde amplificatorul? Iar amplificatorul poate fi folosit la putere mare?