| gabi04 a întrebat:

Salut,stie cineva ce yahoo messenger merge pe windows 2000 sp4?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

GNU Linux.Nu te înfiora gratis, că nu e ști Micro$oft să te sperii de Linux ca de logo-ul BSD(are un logo cu un drăcușor).Ce calculator ai tu e numa bun pentru o distribuție de Linux. Uite aici un site care ți-ar putea fi de ajutor:
Ca să înveți un pic ce este Linux și ce te așteaptă, dacă vrei să te apuci de Linux(nu te speria ca nu muș©ă(eu folosesc Linux de 2 ani și nu m-a mușcat))
http://lupusinguratic.pro.tc /IT și Calculatoare/imaginea cu Tux( că așa îl cheamă pe pinguinul ce este logo-ul Linux)
Suport tehnic pe Debian și derivate îți pot asigura eu și comunitatea debian românia, dar cu specializare în Ubuntu și derivate/bazate pe Ubuntu/ubuntu like distro, la fel și aici Forumul Ubuntu te poate ajuta(nu îs ei prea prietenoși dar decât nimic merge sau pe forumul Softpedia).
http://distrowatch.com/ e site-ul unde apar zilnic distribuții noi de Linux sau versiuni noi ale distribuțiiilor deja existente.Succes

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Teoretic da, practic recomand o versiujne mai veche cum ar fi 7 sau 8.
Pe oldversion. com găsești ce te interesează.Dar cum de mai folosești încă windows 2000?

| gabi04 explică (pentru DeyCj):

Pai momentan am xp sp3, dar avand in vedere ca pc-ul meu e cam "pe duca" ma gandesc ca la urmatoarea instalare a windowsului sa folosesc 2000 (doar de test:cam 3-4 luni)... daca nu imi place cum se comporta revin la xp...si ma mai gandeam la un lucru, windows 2000 e de fapt windows NT 5.0 iar windows xp e NT 5.1, deci nu e mare diferenta si cu toate ca pe 2000 merg programe mai "vechi" dar am auzit ca e ceva mai stabil decat xp si nu mananca atat de multe resurse.e adevarat?
PS:proc Intel pentium 4 2.4 Ghz, ram 768, video 512 mb nVIDIA geforce 7300 GT si hdd de 40 gb ide-ata, in concluzie nu e prea performant big grin

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Www.distrowach.com, e site-ul unde apar zilnic distribuții noi de Linux sau versiuni noi ale distribuțiiilor deja existente.

| gabi04 explică (pentru DeyCj):

Multumesc de "oferta" (ca sa zic asa), dar tot la windows raman big grin

| DeyCj a răspuns (pentru gabi04):

GNU Linux.Nu te înfiora gratis, că nu e ști Micro$oft să te sperii de Linux ca de logo-ul BSD(are un logo cu un drăcușor).Ce calculator ai tu e numa bun pentru o distribuție de Linux. Uite aici un site care ți-ar putea fi de ajutor:
Ca să înveți un pic ce este Linux și ce te așteaptă, dacă vrei să te apuci de Linux(nu te speria ca nu muș©ă(eu folosesc Linux de 2 ani și nu m-a mușcat))
http://lupusinguratic.pro.tc /IT și Calculatoare/imaginea cu Tux( că așa îl cheamă pe pinguinul ce este logo-ul Linux)
Suport tehnic pe Debian și derivate îți pot asigura eu și comunitatea debian românia, dar cu specializare în Ubuntu și derivate/bazate pe Ubuntu/ubuntu like distro, la fel și aici Forumul Ubuntu te poate ajuta(nu îs ei prea prietenoși dar decât nimic merge sau pe forumul Softpedia).
http://distrowatch.com/ e site-ul unde apar zilnic distribuții noi de Linux sau versiuni noi ale distribuțiiilor deja existente.Succes