| PopescuVlad a întrebat:

Stie cineva daca se poate modifica la ce temperatura sa fie coolerul la x% putere la un laptop (ex: la 75°C >-- cooler-ul sa fie la putere maxima)?
Daca da, cum?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Din bios se face, sau la fel de bine, dintr-un utilitar pus la dispozitie pe pagina producatorului laptopului

MSI Afterburner
Asus Tweak II
OC Guru (Gigabyte)
ASRock OC Tuner

Pentru alte firme se poate folosi Afterburner, e aproape universal, sunt mari sanse sa mearga.

| PopescuVlad explică (pentru NLS):

Nu gasesc unde e in bios dar incerc programele.

| NLS a răspuns (pentru PopescuVlad):

Ai BIOS sau UEFI?
Da-mi linkul de la pagina producatorului, sau macar modelul exact.

| PopescuVlad explică (pentru NLS):

Am bios.
Laptop Toshiba satellite c855 1 EL
I3-2370M, 4G RAM 1666 Hz DDR3,
HDD 500G.
Îți astept raspunsul =)

| NLS a răspuns (pentru PopescuVlad):

Verifica ce e la Advanced - Custom Configuration

Daca nu e acolo, atunci nu are.