| DiaconuLeonard16 a întrebat:

Salut!
Știe cineva niște setări bune pentru monitoarele acelea vechi de la HP ca să nu mă mai doară ochii?(cei care fac școală știu bine care sunt). Calculatorul are Windows 7 și nu pot regla luminozitatea, da macar din setările monitorului să fac ceva.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca imi aduc aminte de genul acela de monitoare cu tub, cred ca ori te obisnuiesti ori erau un fel de filtre fizice care se aplicau peste ele happy

| DiaconuLeonard16 explică (pentru Simpatic):

Nu sunt de alea cu tub, dar mulțumesc de raspuns

| NLS a răspuns:

"monitoarele acelea vechi de la HP"
Exista sute de modele de monitoare vechi de la HP, si am vazut in scoli cel putin 4 modele diferite.
Nu indica pe rama lui modelul?

Setarile necesare depind de felul in care ochii tai
percep lumina, si mai depind de luminozitatea camerei.

Cauta o foaie A4 care sa fie de calitate superioara din punct de vedere a culorii.
Exista hartie A4 "mai alba" decat cea normala.

Joaca-te cu brightness-ul si cu contrastul, pana setezi monitorul la fel ca hartia A4, sau doar usor mai luminos.

Incearca si sa vezi daca nu are setari automate (dynamic brightness, etc), si daca esti multumit de ele.
Dar cel mai probabil daca e un model vechi, nu are.

Am vazut monitor care teoretic avea dupa producator 250 cd...
si la masuratori au iesit peste 300 in zona de mijloc, ceea ce e putin cam mult uneori, si coroborat cu zonele mai putin luminoase de pe marginea lui, creau un disconfort.

Intr-o incapere BINE iluminata, e bine sa il setezi pe la 180 cd. (aproximativ 72% brightness)

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Am găsit modelul
Monitor LCD HP L1950, 19"
Dar mulțumesc de sfat

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ele nu pot fizic să ducă rate de refresh și rezoluții mai mari, nu prea ai ce setări să faci.

| nukeyly a răspuns:

Da-i rezolutie mica gen 800x600 si refresh de la 80 in sus daca site, o placa video antica in sistem poate ajuta la refresh. Sau iti aduci de acasa [pentru lucru gen daca firma unde lucri nu poate] un monitor SECOND care il gasesti pe bani de nimic pe net CRT ~30 ron, gasesti si la donatiii, iari LCD-uri sunt la pret bun, ochii tai is mai importanti ca multe, tu alegi.

| DiaconuLeonard16 explică (pentru nukeyly):

Faza e că nu am cum sa aduc alt monitor...la școală