| MihaelaDart a întrebat:

Acu' ceva timp avusem o problema de tastatura, mouse-ul era incet si la tastat nu se tasta corect. Dupa aceasta problema mi se innegrise monitorul de la laptop si am constatat ca windowsul 10 nu mai recunostea placa grafica. Bun! L-am dus la service sa vada despre ce este vorba. Cu toate ca mai nou, imediat dupa ce l-am luat de la service si mi-a facut un update al windows-ului si o curatare de windows, daca imi puteti explica din ce cauza la fiecare restart sau inchidere corecta a laptopului mi se restarteaza windowsul, de-mi sterge tot din partia unde sunt muzica, imagini etc cat si de pe desktop. Ca sa lucrez nu trebuie niciodata sa-l inchid.
Sa intelegeti, schimb noua tema a desktopului, la limba tastaturii pe langa romana mai adaug si cele de engleza, greaca, germana si la START mi-au disparut foarte multe lucruri precum Magazinul (Store), jocuri, calculatorul, paint, cat si aplicatiile pe care le aveam instalate meteo, pierderea parolelor de chrome salvate de pe site-urile unde frecventez etc... Doar o partitie mi se sterge in momentul cand inchid sau dau restart, in rest cealalalta partie ramane intacta. Din ce cauza imi face acest restartare a windowsului? De unde vine problema? La F2 as putea rezolva ceva? Daca da, spuneti fiecare etapa... daca nu merge il voi duce iar la service-ul unde l-am dus. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

"curatare de windows ", ok.
Nu-l mai duce la service-ul ala ca nu te-a ajutat cu nimic si nici n-o sa te ajute.La F2 te referi la bios? posibil, or fi probleme de voltaj.
Verifica-ti hardul de bad-uri si alte probleme cu asa ceva : http://www.hdsentinel.com/ si revino cu un raspuns detaliat in care sa spui specificatii si temperaturi la procesor, hard, placa de baza, placa video, ce fel de erori primesti sau e doar un restart simplu.
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
https://www.piriform.com/speccy
Iar cu partitia care dispare, cauta device manager, disk management si ai acolo hardul cu toate partitiile, posibil sa nu-i fie alocata o litera.
https://www.isunshare.com/windows-10/change-drive-letter-in-windows-10.html

| MihaelaDart explică (pentru DavidoffUser):

Monitorul acum este ok, e ca inainte, numai cu "curatarea" (stiu ca m-am exprimat mai altfel big grin ) / un fel de reinstalare a windows se face dupa orice inchidere ori restart al laptopului. Nu merge ingreunat acum

| MihaelaDart explică (pentru DavidoffUser):

Revenire dupa ce mi-ai sugerat sa instalez primul soft ca rezultat mi-a aparut astfel " Starea Hard Disc-ului este PERFECTA. Nu s-au gasit sectoare defecte sau predispuse la eroare si nu s-au inregistrat erori de rotire sau transfer."
Ma corectez acum, nu e eroare la partitie, ci la "Acest PC" unde sunt foldere cu Imagini, Descarcari, Fisiere video etc, acestea mi se sterg dupa inchidere/restart.

| MihaelaDart explică (pentru DavidoffUser):

Situatia e neschimbata. La acelasi service il tot duc ca nu am dat degeaba 50 euro, macar la naiba sa faca cum trebuie. Sunt 100% sigura ca tipul nici nu l-a incercat sa vada ca aceasta eroare apare. :/ Oricum mersi oricum pentru intentia de a ma ajuta. happy