| Adrian_Adi_1999_7W19 a întrebat:

Acum doua zile am achizitionat un procesor Intel Core 2 Duo E8400 de 3.0 Ghz pe socket 775.
Placa mea de baza suporta socket 775 insa la boot (cu noul procesor montat) led-ul se transforma din verde in rosu si palpaie si scoate sunete.
Ce as putea face sa il montez? De ce nu functioneaza? Mai jos aveti cateva detalii despre pc-ul meu cu procesorul vechi montat.
https://imgur.com/a/PpUob

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

E8400 e lansat in 2008 http://ark.intel.com/......33-MHz-FSB

Cipsetul i955X pare a fi mai vechi si fara actualizari de bios "End of interactive support for Intel products with chipset 955x was announced by December 2007" cum vad aici:
http://communities.intel.com/thread/11951

Presupun deci ca placa de baza nu suporta procesorul E8400.

2 răspunsuri:
| DaDaDaaa a răspuns:

Care led se aprinde? De la unitate?
Cateva fixuri care le-am aplicat mai demult si mi-au mers cand nu imi boota compul:
1. Daca ai 2 placute de rami sau mai multe, schimbale intre ele, sau scoate placuta 1 si pune-o in locul placutei 2. Daca nu merge scoate placuta 2 locul placutei 1. Daca ai doar o placuta de rami mut-o in alt slot si incearca
2.Vezi daca e montat bine procesorul.Scoate-l,verifica-i pinii, sterge pasta termoconductoare si pune-i una noua (Cauta pe net cum se aplica cel mai bine) si ai grija cum montezi Coolerul, sa stea calumea. Dupa ai grija sa bagi firul de la fan in CPUFan pe placa de baza
3. Porneste fan-ul de la procesor? Daca porneste pentru o secunda sau mai putin, inseamna ca nu e bagat calumea firul de alimentare a placii de baza.Verifica de 2-3 ori toate firele, sa fie bagate bine.

| Adrian_Adi_1999_7W19 explică (pentru DaDaDaaa):

Nu cred ca e de la rami sau cooler, e vorba ca daca pun noul procesor, led-ul de la unitate se face rosu, porneste totul pentru o secunda si apoi incepe sa bipaie.
Nu cred ca e compatibil procesorul cu placa mea de baza.