| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 intrebari. 1. Am de gand sa imi instalez winodws 10. Cei care stiu vreau sa imi ziceti va rog daca merg jocurile pe el si daca merita sa il instalez. Consuma mai mult? E mai usor, mai complicat. Si a 2 -a intrebare : Cum poot sa amplific semnalul la boxe. Orice idee e bine venita. Funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu faci asta cel putin deocamdata daca mai ales faci upgrade nu o sa iti mearga daca o sa stergi windows vechi si o sa pui 10 o sa fie bine o vreme 2=3 saptamani dupa aceea numa tampenii, windows 10 nu ofera confidentialitate in date nu ofera intimitate pe net esti expus total.scrie in termeni si condiitle daca le citestilaughingpractic e moca dar tot vine cu un pret, de consumat nu consuma mai mult practic e un sistem nou si are nevoie de multe imbunatatiri.in teorie ar fi mai bun decat windows 7 daar practic asa ziceau si de windows 8. laughingii adevarat ca e mult mai rapid decat windows 7 dar doar atata

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Cat despre boxe ce semnal vrei sa amplifici?
sa se auda mai tare? sau cum? si ce boxe ai

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Da. sa se auda mai tare... Am sistem de 12 boxe mici. de dimensiunea unei sticle de 0, 5 in inaltime.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Home made? cumparate? boxele acele sunt legate la o statie au ele integrate intro boxa si de acolo pleaca tot? sau cum?

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Deci. Nu au o statie. sunt conectat prin mufe jack si toate ajung in pc. Boxele sunt firme diferite toate consuma diferit si unele se aud mai tare altele mai incet sunt perechi de cate 2. Nu cred ca, conteaza asta laughing.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Pai aia contaeza :)) sa le faci sa se auda mai tare nu poti au un anumit numar de wati fiecare sa le faci sa se auda simultan ai putea si sar auzi asincron si iti da o senzatie de 'mai tare' asa daca una se aude mai incet una mai tare iti da senzatie de auzit nasol
folosesti un din asta
http://www.xxion.co.uk/images/uploads/Jack_Splitter_Gold.jpg
daca nu ai nevoie de unul din ala si pc nu poate scoate mai mult decat are nu poate scoate, ai avea nevoie de o mini statie de aplificare

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pai din alea folosesc. dar sunt si cabluri lungi de 2 m pe langa alea... ca le imprastii in toata camera... se aud la fel pentru ca le reglez din pc. happy se aud destul de tare dar na. laughing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Pai atunci ai nevoie de o mini statie
gen asa
http://www.okazii.ro/......a124825578

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Hm. ok.

21 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Poti instala fara probleme windows 10 pentru ca este optimizat si merg toate jocurile pe el.

In legatura cu confidentialitatea, si la windows 7 si 8.1 se trimiteau date catre Microsoft, pana si batranul xp trimitea date sa vada daca ai pc geniune sau nu iar pana la urma cum sa optimizeze windowsul daca nu se stie care e problema.

Sunt milioane de device-uri cu windows 10 si nu iti citeste nimeni mail-urile sau pe ce site-uri ai intrat, datele astea sunt stocate si folosite doar in anumite cazuri.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Intruder19):

Ai citit termeni si conditiile? impuse de windows 10? windows 10 e o apocalipsa softwere laughingam facut o verificare remote (control asupra sistemului) cu kali linux pentru un windows xp ai nevoie de 2 minute windows 7 de vreo 2 ore si windows 10 de aproximativ 20 de minute si ai nevoie doar de cunostinte minime, de ce la windows 7 nu se instaleaza nimic in bios? si de ce la 10 se instaleaza coduri si in bios? si de ce nu se mai sterg? raman pe cipsetul bios? practic l-ai instalat o data si dupa o formatare iti raman setarile acelea in bios? si sa bagi alta versiune de windows, windows 7 nu a fost atata de pe fata, windows 7 face doar statistici ce accesezi mai mult ce iti place si cat ai fi dispus sa platesti pentru ce iti doresti, windows 10 da acces total TOTAL

| Utilizator1234 a răspuns:

O sa ma leg doar de a 2a intrebare. Ce inseamna sa amplifici semnalul la boxe? Orice boxa canta atat de "tare" cat le permite amplificatorul si sursa. Exista doar softuri de rahat care iti dau un gain de cativa decibeli la sursa, rezultand intr-o distorsiune groaznica.

Acum am citit ca ai 12 boxe, modele diferite, care suna diferit. Serios, ce naiba mai e si aia? Mai rar aud asemenea abominatii. Sunt curios cum poate sa-ti placa sa asculti muzica atat de prost. Apropos, imi place comparatia cu sticlutele de 0.5 (trebuie sa sune foarte "plasticos")

Sfatul meu, nu mai baga alti bani in struto-camila aia de prost gust, ci scapa de armata aia de cutiute si ia-ti ceva care scoate muzica si nu zgomote.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Utilizator1234):

... Se aude una mai tare alta mai incet daca le dau la volumul maxim pe toate si sunt conectate pe rand.Dar sunt toate conectate si le controlez din pc si toate se aud la fel de tare. In caz ca nu sti exista o metoda simpla de amplificare. Ex: Plasarea boxei intr-un anumit loc. Si de fapt am 6 modele diferite (nu 12) deoarece sunt cate 2 perechi si nu suna diferit, se aude aceeasi melodie la toate laughing... Si ca sa fiu sincer se aud chiar foarte bine singura diferenta e ca unele au basu mai tare altele nu.Dar multumesc pentru raspuns, te-ai chinui ceva.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Sincer nu-mi dau seama daca te-ai apucat de facut glume sau nu. Zici ca metoda simpla de amplificare este spre exemplu plasarea boxei intr-un anumit loc - a naibii treaba, eu dau ca boul bani pe amplificatoare (presupun ca e un loc pe care eu nu-l stiu unde intervin anumite energii si fac boxele sa cante singure). Si da, multumesc pentru corectare, daca ai 6 modele diferite si nu 12, atunci te cred pe cuvand ca suna chiar bine (mai ales ca mi-ai spus sincer). Uite, la fel de sincer iti spun si eu ca duzina ta de cutiuite e o frectie la piciorul de lemn si numai auditie muzicala nu se poate numi aberatia aia pe care crezi tu ca o faci.

Dar, tu stii mai bine cum se asculta muzica, caci vorba aia, cu cat ai mai multe boxe cu atat se aude mai bine, nu?

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Utilizator1234):

,,Duzina mea de cutiute,, au costat in jur de 250 lei. Nu le-am cumparat pe toate odata. Si nu am facut nici o gluma. Acum cu ideea de amplasarea boxei intr-un anumit loc. Fa experimentul asta: Pune o boxa in mijlocul camerei si vezi cum se aude, dupa pune-o in baie, se aude la fel? Sau pur si simplu poti sa o pui intr-un colt al camerei si vei observa ca se aude mai tare. Nu se poate compara cu un amplificator dar am zis ca se poate si asa. Si daca mai conectez si alte boxe pe langa cele pe care le am nu ti se pare normal sa se auda, nu mai bine, mai tare? Si doar asa ca simplu fapt, o pereche de boxe din cele 12 m-au costat 90 lei. Philips. Poate pentru tine e putin. Pentru mine nu e. mi-as fi dorit sa pot sa iti arat boxele si sa auzi cum se aude... laughing frumos a sunat asta... Dar lasa asa. Probabil ca esti ceva artist care apreciaza muzica care suna din boxe de milioane. happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Daca zici ca nu erai pus pe glume, atunci iti spun cat se poate de serios sa te documentezi si macar sa ai minimum de cunostinte sau experienta in domeniu inainte sa faci afirmatii atat de aberante ca cele de mai sus. Crede-ma ca inclusiv afirmatiile facute cat si conceptia ta ca la 12 sticlute de 0.5 tu asculti muzica, sunt atat de nefondate incat nici nu as sti de unde sa incep cu explicatiile si argumentarile.

Mai mult, m-ai amuzat copios, cand mi-ai recomandat sa "am grija" cum pozitionez boxele. Problema este ca eu am doar doua si probabil crezi ca nu am ce pozitiona la ele - insa te inseli. Insa si mai mult m-ai amuzat cu invitatia sa ascult armata ta de boxulete. N-am nevoie sa le ascult, pot sa-ti spun cu ochii inchisi ca se aud prost, indiferent de pret. Cel care trebuie sa asculte muzica - nu zgomote - pe niste incinte decente esti tu.

Mersi pentru apriecierea de artist, daca vrei iti trimit un autograf. Insa, fiecare scula suna bine pentru pretul ei. Am ascultat si incinte de 200 de lei care pentru pretul lor erau decente.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Utilizator1234):

Deja esti caraghios. Am sa te intreb daca nu te superi cati ani ai de curiozitate.Am experienta in domeniu. Mai cauta pe net despre cat de importanta este pozitionarea boxelor si vad ca tu ti cont de marime. Am un telefon fix,e mai mare ca iphonu deci e mai bun. Ce logica ai si tu, si, care e problema cu, comparatia mea cu sticlutele? Zici ca daca sunt mici sunt proaste? Ca sa stii, in magazine sunt boxe si de 500 lei de dimensiunea unei cani de 500g happy ca vad ca iti place. Nu e bine sa faci anumite afirmatii daca nu te bazezi pe ele si nu esti sigur de informatiile pe care le aduci cu referire la subiect. In fine, ne-am lungit cu vorba. Am inteles parerea ta, repet PAREREA TA. Multumesc inca o data.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Pe langa faptul ca esti total paralel cu domeniul, mai ai si pretentia de a da sfaturi si de a considera ca ai experienta in domeniu. Sincer m-ai incuiat cu prostia de care dai dovada (cel putin in acest domeniu, nu ma leg de viata ta) si imi e greu sa raspund coerent, fara a fi sarcastic si nesimtit la aberatiile scrise de tine. Zic, inca o data ca daca-s mici sunt proaste (poate nu te-ai prins pana acum). Un amarat de difuzor full range de 5cm e caca-maca, pus intr-o incinta de plastic sau MDF subtire - e si mai prost. In magazine sunt multe acareturi si da, inclusiv alea la 500 lei sau Z906 la 1500 lei sunt niste ragalii care suna nesimtit de prost.

Serios, daca tu esti atat de inapt si de ignorant incat sa combati o discutie pe o tema in care ai ioc experienta, zero cunostinte de baza - asta nu inseamna ca si altii (inclusiv eu) o fac. Dar, continua, esti amuzant cand ma faci habarnist in acest domeniu.

Apropos, stii cine intreaba din curiozitate cati ani are interlocutorul? De obicei pustanii care abia au impinit 18 ani si se cred majori. Stai linistit tinere, conform vorbei din popor, "am o varsta".

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru Utilizator1234):

Nu aduci nici un fel de argument pentru nici una din prostiile pe care le zici. Tu te auzi ce zici? Deci tu practic te crezi mai destept decat cei de la Yamaha si Philips si consideri ca esti in masura sa critici firme adevarate care au facut profituri de mii de euro mai ales yamaha de pe urmele boxelor scoase de ei. Deja asta e prostie curata sa aduci critici asupra celor care stiu ce fac. Eu practic cred ca tu ai o pereche de boxe de stadion si te lauzi aiurea. Asta inteleg eu. Si eu am Combina cu 4 boxe de la Philips. A costat 1.400 lei au prinderi de plastic si spre surprinderea prostiei tale nu se aude nesimtit de prost. Tu practic insisti pe prostia ta.Nu sti nimic despre ce vorbesti dar continui. Dar daca asta este nivelul tau, nu am de gand sa cobor mai jos decat pot. Am incercat sa iti explic cu frumosu dar vad ca nu se poate.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Si ce prostii am zis eu? Nici macar nu am intrat in detalii pentru ca repet, ai cunostinte mult prea nefondate ca sa intru in detalii pe tema acusticii cu tine. Imi permit sa critic orice produs de la orice producator care suna prost, inclusiv cele scumpe. Tie iti aduc critici pentru ca nu ai experienta si nici cunostinte de baza pe tema asta dar totusi te bagi in discutii in care aberezi in continuare. Ce naiba poti tu sa-mi explici? Nu trebuie decat sa citesc tampeniile scrise de tine ca sa-mi dau seama cat de incuiat esti pe tema asta.

Combina cu 4 boxe Philips? Da-mi voie sa mi se rupa si de tampenia aia. Nu exista combina care sa sune bine. Daca ai avea macar o referinta cu care ai facut comparatia si ai ajuns la concluzia ca suna bine, atunci mai ziceam. Philips nu-i decat un producator pe gama consumer care nu exceleaza la nimic. Yamaha sta destul de prost la capitolul boxe (am ascultat NS-555 si un bookshelf caruia imi scapa numele) insa fac amplificatoare bune.

Cat despre boxele mele, tu practic crezi prost (ca si toate conceptiile tale de pana acum). N-am specificat niciodata aici ce set-up detin acum pentru a nu se considera motiv de lauda (eu personal, nu vreau sa-l consider). Dar daca tii neaparat, da-mi de veste si iti dau detalii pe privat.

As putea sa intru in detalii, sa-ti spun ce-i ala soundstage, tranzitie, tratament acustic, pozitionare, amplificari, incinte, DAC-uri si asa mai departe. Dar la nivelul la care esti acum nu consider ca ai intelege ceva.

Tu nu incerci sa-mi explici nimic, pentru ca esti sub nivelul unui incepator. Esti un incepator atat de ignorant incat crezi ca ai dreptate. Repet, sunt curios ce prostii ti se pare (pentru mintea ta de plebe in domeniu) ca sunt prostii?

| wEeEk1d a răspuns:

In momentul asta am Windows 10 si pot spune ca este mai bine optimizat decat 8.1, nu mai e start menu ala pe fullscreen care nici nu il folosesti si multe alte lucruri care incarcau desktopul si inclusiv pc-ul. Despre jocuri, te asigur ca merg la fel.

| kikikikikikikikilovs a răspuns:

Eu am windows 10 si merge super bine