| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut TPU! Am 8 gb memorie și aș vrea să fac upgrade la 16 eu am un Ryzen 5 5500 și aș vrea să aflu daca se poate să fac upgradeul

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,poti
in rest pe scurt ti-a explicat domnul ipavel de ce trebuie tinut cont in alegerea memoriei RAM
adaug faptul ca este intelept sa alegi un kit format din 2x 8 GB RAM pe care sa le montezi in sistem dual channelwinking

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca se poate DAR inainte sa cumperi inca o placuta ram de 8 gb vezi ce tip de memorie ai acum, DDR3, DDR4, DDR5 si cumpara unul la fel altfel NU va fi bun!
Procesorul nu conteaza ca nu are nici o treaba cu compatibilitatea memoriilor ram!

| NLS a răspuns:

Intr-un PC poti upgrada componentele cand doresti.
Limita e data de procesor si de placa de baza.

DAR avand R5 5500, acesta suporta pana la 128 GB RAM.
Asa ca chiar si cel mai slab chipset de AM4, si anume A520 pentru seria 5000, ar trebui sa suporte macar 32GB.

Insa e important sa ai in sistem 2 placi cu specificatii identice:
capacitate (GB)
frecventa (MHz)
latenta(CL).

Cu CPU-Z afli exact specificatiile placutei tale, in TAB-urile Memory si SPD.

Dar poti scoate placa si sa citesti chiar pe ea specificatiile (si mai sigur).

Daca e ceva diferit la latenta celor 2 placi,
ori nu va boota deloc pe chipseturi low-entry, precum A520 de exemplu,
ori va boota dar o sa primesti erori, freeze...

Daca difera frecventa,
ambele o sa ruleze la frecventa placii cu frecventa mai mica.

Daca difera orice intre cele 2 placi, RAM-ul nu va mai functiona in Dual-Channel, si vei pierde aproximativ 25-30% din performanta lui.

Daca ai RAM la frecventa mai mare de 3200MHz, de exemplu de 3600MHz, trebuie sa activezi in BIOS profilul XMP (numit si DOCP sau EOCP la AMD).

Răspuns utilizator avertizat