| ksg a întrebat:

Am doua probleme si va rog daca se poate sa-mi raspundeti urgent. Am o tableta Galaxy Tab 2 10.1 si vreau sa vad Tv prin diferite aplicatii. Pentru asta, am incercat sa instalez Sopcast dar de fiecare data, cand incerc sa-l deschid, ecranul ramane negru si se blocheaza pana imi spune ca nu raspunde si trebuie inchis. Ce pot sa fac? Vreau sa imi mearga versiunea cea mai noua, cea in limba romana. Iar o a doua problema ar fi ca mi-am cumparat de curand un card de memmorie 32 GB pentru tableta, dar nu stiu cum sa mut aplicatiile, jocurile etc in aceasta memoria externa. De fiecare data cand instalez o aplicatie noua, se instaleaza automat in memoria externa. Ma puteti ajuta? As vrea solutii care nu implica root, pentru ca nu am de gand sa risc sa-mi stric device-ul. Multumesc si astept urgent raspunsuri

5 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Prima problema: Play Store este plin de astfel de aplicatii care ofera astfel de servicii, este de ajuns sa cauti si vezi gasi. In legatura cu Sopcast, ar trebui sa le trimiti un raport dezvoltatorilor.

Problema a doua: Atunci cand instalezi o aplicatie noua, sistemul decide in functie de mai multi factori unde sa instaleze aplicatia, in memoria interna sau cea externa. Daca vrei sa muti o aplicatie pe cardul SD, intri la Setari->Aplicatii (ICS and up) sau Setari->Aplicatii->Gestionati aplicatiile (Honeycomb and lower) si acolo alegi aplicatia pe care vrei sa o muti pe cardul SD si vei avea un buton acolo pe care scrie "Muta pe cartela SD" sau "Move to SD card". Daca dezvoltatorul aplicatiei respective nu permite instalarea pe cardul SD atunci acel buton va fi dezactivat.

Si ca sa inchei am sa iti spun cate ceva despre root pentru ca vad ca esti putin speriat ca iti poate strica in vreun fel deviceul. Root-ul este de fapt a avea acces la partitia de sistem si instalarea aplicatiei Superuser. Un device rootat este ca si un detinut eliberat din inchisoare, daca ai deviceul rootat, poti muta orice aplicatie pe cardul SD indiferent de decizia developerului de a permite sau nu asta, cu ajutorul aplicatiei Titanium Backup, daca iti deblochezi si bootloaderul, instalezi CWM Recovery (ClockWorkMod Recovery) poti sa faci backupuri Nandroid, poti sa iti modifici aspectul dispozitivului in orice fel vrei tu, poti sa instalezi un alt ROM decat cel din fabrica, poti sa ai acces la terminalul Linux al dispozitivului, posti sterge bloatware-ul (aplicatiile inutile ce vin preinstalate) de pe ea si sa eliberezi astfel memorie, posibilitatile sunt nelimitate. Intr-adevar odata ce rootezi deviceul garantia nu mai este valida, dar faza este ca daca tie ti se strica tableta ei nu au de unde stii ca deviceul este rootat sau nu, dar odata ce ai root si CWM nici nu mai ai nevoie de garantie, doar in cazul in care defectiunea va fi una hardware, defectiunile software ti le rezolvi singur fara probleme.
Eu sincer iti spun ca nu as putea sa-mi folosesc telefonul daca nu ar fi rootat, cum l-am scos din cutie, l-am butonat putin, l-am conectat la PC, i-am facut update si l-am rootat.

| ksg explică (pentru Supps):

Daca fac root, exusta riscul de acpierde anumite aplicatii instalate, sau orice alte dereglati de sistem?

| sltlp a răspuns (pentru ksg):

Pentru alicatii, dac anul ai optiuni la setari, nu ai ce sa faci fara root. Dar nici cu root nu ai 100% garantat ca o sa mearga mutate.
Cat despre aplicatie de tv, exista una anume, cu mai putine canale, insa care merge ok.
Ai nevoie de mxplayer+aplicatie ca sa functioneze.
aplicatie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.etv.tveurope
mx player: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mxtech.videoplayer.ad

| Supps a răspuns (pentru ksg):

Nu, singurul risc esti doar tu, sa nu te joci cu fisierele de sistem si sa o strici, asta daca nu stii ce faci, daca ai rabdare sa inveti cat de cat cu ce se mananca Androidul atunci o sa poti vedea avantajele root-ului.
Sunt sigur ca ai pe tableta aplicatii preinstalate de care nu ai nevoie pe care nu le poti dezinstala, cu root, poti face asta.
Uite ai aici sectiunea pentru tableta ta de pe xda: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1596

| ksg explică (pentru Supps):

Oricum cred ca vine un update la 4.3