| OmuletCornulet a întrebat:

Am făcut un mic upgrade la pc-ul meu.
Am adăugat doua placute ram care sunt de 1GB (total 4GB).
Dar din pacate nu imi citește numai doua placute (4GB 2usable).
Când ma uit la resource monitor și vad ca hardware reserved are 2GB, ce as putea sa fac?
Am Windows 7 Home Premium x64.
Intel core duo.
Placa de baza e gigabyte ga-946gm-s2.

(Ultima data când am adăugat un ram aveam 3GB și nu imi arata problema asta).
Am căutat și pe net tot feluri de rezolvări dar niciuna nu m-a ajutat.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Citeste firul asta: acelasi comportament, cauze si solutii multiple. Vezi daca pici pe una dintre ele.

https://superuser.com/......-windows-7

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am patit si eu asa cu un calculator vechi acum cativa ani. Cumparasera-m cateva placute ram ddr2 pentru un upgrade la un pret bun si se dovedise ca din 4 doar 2 erau compatibile. Restul cu toate ca erau acelasi ddr2 si frecventa nu se intelegeau cu celelalte doua care le aveam deja in pc. Le-am invartit pe toate si schimbat intre ele pana mi-am dat seama care in combinatie cu care merge. Cele doua ce nu mergeau tot asa imi dadeau si mie, ca din 4 doar 2gb is disponibili... Eu zici ca nu-ti sunt compatibile unele cu altele, dar ai putea sa incerci toate combinatiile de asezari in sloturi pana gasesti o ordine in care le faci sa mearga. Sau poate doar unul din cei doi iti functioneaza.

| OmuletCornulet explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Dar de ce 2049GB sunt in hardware reserved, vreau sa nu fie acolo.
Și le-am pus in ordine faceam combinații dar tot asa
Dacă le pun pe astea doua cumparate imi apare 2gb și merg dar când bag și cele care au fost acolo apare 4gb (2 usbale) și vad ca sunt in hardware reserved.